logo ERCEkumenická rada cirkví v SR


Aktuality

 

Rozlúčková párty s dobrovolníčkou ERCSR cez EVS (24.7.2008)

Vo štvrtok, 24. júla 2008 žiadatelia o azyl v PT v Gabčíkove, spolu s koordinátormi projektu God’s Care, pripravili rozlúčkovú palacinkovú párty pre Emilie Pierre. Spoločne napiekli palacinky a iné slané a sladké dobroty. Nasledovali rozhovory a spoločenské hry.

Emilie Pierre pracovala ako dobrovoľníčka na ERC SR a pravidelne navštevovala PT v Gabčíkove. Medzi žiadateľmi bola obľúbená a na záver jej dobrovoľníckeho roka sa jej chceli žiadatelia poďakovať aj takýmto spôsobom. Vytvorili spomienkovú knihu, ktorú jej na párty odovzdali.

Grilovačka (21.6.2008)

Skupina dobrovoľníkov z CZ Bratskej jednoty baptistov v Bratislave a Bratislava International Church, ELCA urobila žiadateľom o azyl v PT Gabčíkovo zo všednej soboty deň športu, zábavy a spoločenstva. Zorganizovali grilovačku, spojenú so športovými aktivitami.

 

Volnočasové aktivity (2007 - 2008)

Bratislava International Church (BIC), ELCA s pastorom Davidom Schickom, je jedným z aktívnych podporovateľov projektu God’s Care. Počas roku 2007 a 2008 pravidelne spoluorganizovali rôzne voľnočasové aktivity pre utečencov a podporovali projekt zbierkami rôzneho druhu – šatstvo, elektronika, ai. Aktívny je celý zbor. Na jar 2008 mladí, anglicky hovoriaci ľudia, zorganizovali zbierku na zakúpenie domácich a kuchynských potrieb pre žiadateľov o azyl v PT Gabčíkovo. Následne, so sprievodným programom, veci doručili priamo tým, ktorí ich veľmi potrebovali.

BIC chce vo svojej činnosti pokračovať aj naďalej. Chce plniť svoje misijné poslanie, ktoré ich ako kresťanské spoločenstvo povzbudzuje ísť „von“, za múry chrámu.

Zbierka (26. apríl 2008)

Študenti Evanjelického lýcea na Vranovskej ulici v Bratislave sa niekoľko mesiacov angažovali v zbierke šatstva, hračiek, hier a rôznych potrebných vecí do domácnosti. S nápadom zbierky a tým pomoci utečencom prišla študentka, ktorej nápad oslovil aj skupinu študentov a pedagógov.

Zozbierané veci odovzdali osobne dňa 26. 4. 2008. Do Gabčíkova študenti priniesli dobrú náladu a športového „ducha“. Hral sa volejbal, futbal a iné loptové hry. Z prítomnosti mladých študentov v Gabčíkove sa veľmi tešili aj deti.  

 

Deň národov (24.5. 2007)

Žiaci základných škôl v Trnave, zapojení do preventívneho PEER-programu, sa spolu s psychológmi, ktorí program vedú, rozhodli prispieť k obohateniu života žiadateľov o azyl v pobytovom zariadení v Gabčíkove. Pritom mali možnosť aj zoznámiť sa s podmienkami života v pobytovom zariadení na Slovensku. Pripravili si pestrý program, ktorý mal za cieľ predstaviť Slovensko a jeho bohatú kultúru. Na oplátku si obyvatelia tábora v Gabčíkove pripravili sériu vystúpení, ktoré zachytávali čo-to z kultúry jednotlivých etník: Typické miestne tance, spevy a hudba, spolu s pantomímou a ochutnávkami tradičných afrických, vietnamských a iránskych jedál – to všetko vytvorilo nezabudnuteľnú atmosféru na priestranstve pred ubytovňou a umožnilo zapojiť pomerne veľký počet žiadateľov o azyl. Záver dňa patril tvorivým skupinkám, workshopom: tradičné tkáčske techniky, škola hry na bubny, výroba bižutérie z rôznofarebných korálok a štylizovaných afrických masiek, ...

Na organizačnom zabezpečení akcie sa podieľali všetci aktéri  života v tábore: zamestnanci migračného úradu, pracovníci mimovládnych organizácií (SHR, ERCSR) aj  žiadatelia o azyl. Podujatie tak bolo aj akýmsi testom ich koordinácie a spolupráce.

Vďaka patrí aj všetkým partnerom, ktorí akciu podporili: spoločnosti McDonalds za poskytnutie nápojov, cirkevnému zboru ECAV Bratislava – Dúbravka za zapožičanie a obsluhu potrebnej hudobnej techniky a generálnemu biskupskému úradu ECAV za prenajatie dopravného prostriedku.

 

Volejbalový turnaj (26.5. 2007)

Proti sebe v ňom nastúpili štyri základné tímy: dva tímy žiadateľov o azyl, jeden zložený z členov Medzinárodného cirkevného zboru v Bratislave a jeden zo študentov Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK Bratislava. Napriek súťaživej atmosfére sa celé športové stretnutie nieslo v skutočne priateľskom duchu. O nasadení všetkých svedčí aj strata jednej z lôpt. Jej obal totiž po jednom z vydarených smečov nevydržal a z lopty tak zostal iba ľahučký ružový balón, z ktorého mali asi najväčšiu radosť deti. Ešte dobre, že víťaz turnaja (tím “Gabčíkovo A”) si so sebou ako hlavnú cenu odniesol novú volejbalovú loptu, ktorá tak aspoň čiastočne nahradila stratu starej lopty.

Turnaj zorganizovali pracovníci ERCSR v spolupráci s Medzinárodným cirkevným zborom, ktorého členovia poskytli vlastné autá a priniesli bohaté občerstvenie.

 

Deň utečencov v Bratislave 20.6.2007

(Oľga Auchenbach)

 

Deň utečencov v Gabčíkove 21.6.2007

 

Konferencia v Prahe 21.-24.6.2007

 

späť na God´s care

 

 

späť na hlavnú stránku    home  Home English    home     EN                                                                                             hore

 
.::.   .::.
 .::. ( © 2007 ERCSR