logo ERCEkumenická rada cirkví v SR


Ekuména vo svete -  prepis relácií - február  2009


Ekuména vo svete 08/2009

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 25. februára 2009 o 19:20

 

Ekologická kríza je odrazom hlbšej duchovnej krízy – zhodujú sa najvyšší európski kresťanskí predstavitelia

Ostrihom, 22. februára 2009 – CEC

Hlavnou témou výročného stretnutia Spoločného výboru Konferencie európskych cirkví a Rady európskych biskupských konferencií bola otázka ochrany stvorenia. Stretnutie sa konalo 19. – 22. februára v Ostrihome v Maďarsku.

Členovia Spoločného výboru sa navzájom informovali o rozličných aktivitách cirkví na poli ochrany životného prostredia. Zhodli sa na tom, že ekologická kríza je odrazom hlbšej duchovnej krízy. Ďalej spoločne uznali, že ako Európania si musíme vybudovať zmysel pre solidaritu s najchudobnejšími na svete, ktorí sú prvými obeťami nášho nedostatočne zodpovedného prístupu ku stvoreniu.

Stretnutie sa ďalej venovalo plneniu záverov 3. Európskeho ekumenického zhromaždenia v Sibiu na jeseň 2007.  Ďalšia spolupráca Konferencie európskych cirkví a Rady európskych biskupských konferencií bude pokračovať v oblastiach podpory znalosti Biblie v Európe, ochrany prírody, migrácie a mierových otázok.

Hovorilo sa aj o práci spoločného Výboru pre vzťahy s moslimami v Európe, ako aj o kontaktoch a spolupráci s Európskymi inštitúciami. Tieto sa týkali najmä diskusií o článku 17 Lisabonskej zmluvy, ochrany nedele ako dňa odpočinku, a blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

Najbližšie stretnutie Spoločného výboru Konferencie európskych cirkví a Rady európskych biskupských konferencií sa uskutoční 8. – 10. marca 2010. Jeho hlavnou témou bude migrácia. 

Spoločný výbor bol založený v roku 1972 a jeho úlohou je dohliadať na spoluprácu dvoch kresťanských inštitúcií. Skladá sa zo 7 menovaných členov z Konferencie európskych cirkví a rovnakého počtu z Rady európskych katolíckych biskupských konferencií.

Rómsky holokaust – Neznámy holokaust

Štokholm, 12. februára 2009 – CCME 4 Roma

27. januára, v Pamätný deň holokaustu, otvorili v Rómskom kultúrnom centre v Štokholme výstavu fotografií s názvom „Neznámy holokaust“. Výstava dokumentuje nacistické vyhladzovanie Rómov a Židov v Transnistrii v Rumunsku počas 2. svetovej vojny. Len veľmi málo ľudí vie, že vtedy v strašných podmienkach bez šiat a bez jedla, bez strechy nad hlavou a bez nádeje zomrelo okolo 11 000 Rómov. Celkovo ich nacisti zabili počas 2. svetovej vojny vyše 500 000. 

Výstava prináša aj fotografie obetí, ktoré vyhladzovacie peklo prežili. „Mnoho ľudí zahynulo počas vojny, je však stále veľa ľudí, ktorí nechcú pripustiť, že aj Rómovia boli počas vojny vyvražďovaní. ... Keď sa pozeráte na tie tváre, po chvíli sa vám začnú prihovárať“, hovorí o fotografiách ich autorka Lumnita Mihai Cioabă, dcéra rómskych rodičov. „Môj otec i moja mama, všetci starí rodičia a prarodičia boli poslaní do Trasnistrie“, dodáva.

V deň spomienky na holokaust sa hosťom prihovorili aj niektoré z obetí, ktoré hrôzu prežili. Katolícky biskup Anders Arborelius zdôraznil, že zabudnutie a ticho, môžu byť veľmi nebezpečné. „Dnes sme tu, aby sme si pripomenuli hrôzy, ktoré sa stali v Európe počas 2. svetovej vojny. Vieme, že prišlo o život 6 miliónov Židov. Mnohí však nevedia, že aj Rómovia boli ťažko zasiahnutí. Je preto dôležité, aby si rómske štvrte pripomenuli tento deň v tichu, so slzami a v modlitbe.“

Na adresu biskupa Richarda Williamsona z bratstva Pia X., ktorý bol nedávno zbavený exkomunikácie, a ktorý v švédskej televízii poprel existenciu plynových komôr, biskup Arborelius so zarmútením povedal: „Je to neuveriteľné a hrozné. Katolícka cirkev sa úplne dištancuje od takého postoja a odsudzuje všetky formy rasizmu, antisemitizmu, a popudzovania voči Rómom. ... Je našou povinnosťou postaviť sa proti všetkému, čo tým zaváňa“.

Heidi Fried, židovská žena z Rumunska, ktorá v čase vojny bývala neďaleko rómskej štvrte, povedala „Zdieľali sme s Rómami ten istý osud ... a spolu si to budeme pamätať“. 

Výstavu pripravil É Romani Glinda v spolupráci s Fórom pre živú históriu, Delegáciou pre rómske záležitosti a Rómskym kultúrnym centrom v Štokholme. Potrvá do 5. marca. Každú stredu sa v jej rámci premieta dokumentárny film „Rómske slzy“.

Metodistický biskup kandidátom na prezidenta Juhoafrickej republiky

Johannesburg, 20 februára 2009 – ENI

Bývalý generálny tajomník Celoafrickej konferencie cirkví, reverend Mwume Dandala je kandidátom na prezidenta Juhoafrickej republiky. Do volieb, ktoré sa uskutočnia 22. apríla, ho nominovala strana „Ľudové zhromaždenie“, ktorá vznikla v decembri odštiepením sa od vládnuceho „Afrického národného zhromaždenia“.  

Reverend Dandala bol v minulosti hlavou Metodistickej cirkvi v Juhoafrickej republike. Do krajiny sa vrátil len pred necelými dvoma mesiacmi po tom ako po 5 rokoch odovzdal vedenie najväčšej ekumenickej organizácie združujúcej 133 cirkví v Afrike.

V roku 1990 bol jedným z mierotvorcov pri nepokojoch medzi nacionalistickými migrantmi z kmeňa Zulu a jednotkami Afrického národného zhromaždenia v oblasti zlatých baní neďaleko Johanesburgu. Ako predsedajúci biskup Metodistickej cirkvi Južnej Afriky sa otvorene vyjadroval proti Mugabeho režimu v Zimbabwe aj proti odmietaniu Juhoafrickou vládou vedeckých údajov o AIDS/HIV pandémii.

Dandala neochvejne verí v zjednocovanie Afričanov a je obhajcom tradičných afrických zvykov, ktoré podporuje i v rámci bohoslužieb. Generálna tajomníčka strany Ľudového zhromaždenia Charlotte Lobe 19. februára povedala, že Dandala stelesňuje čestnosť, tvrdú prácu a rodinné hodnoty.

Vo februári minulého roku sa v médiách objavili úvahy, že reverend Dandala by mohol byť nádejným kandidátom na nástupcu generálneho tajomníka Svetovej rady cirkví reverenda Samuela Kobiu.

Dandala sa narodil v roku 1951 a je držiteľom magisterského titulu Univerzity v Cambridge.

HIV-pozitívny ugandský kňaz vyhral Niwanovu cenu mieru

Ženeva, 20. februára 2009 – ENI

Reverend Gideon Byamugisha z Ugandy, prvý známy africký duchovný, ktorý zverejnil, že je nakazený HIV, a tým prelomil stigmatizujúce ticho neraz brzdiace boj s nemocou, získal Niwanovu cenu mieru.

Ocenenie často prirovnávajú k Nobelovej cene pre veriacich rozličných náboženstiev. Ocenený získava 20 miliónov japonských jenov, čo je viac ako 166 000 Euro. Je to už po druhýkrát, čo cena poputovala do Ugandy.

Jeden z členov poroty povedal: „Kanonik Gideon premenil osobné utrpenie na posolstvo nádeje a odvahy a spojil ho s konštruktívnymi skutkami, ktoré poskytli inšpiráciu a pomoc veľmi mnohým obetiam pandémie AIDS.“
Jeho skutky viedli k sformovaniu „Africkej siete náboženských vodcov žijúcich s alebo osobne zasiahnutých HIV alebo AIDS“.

Niwanova cena mieru je pomenovaná po prvom prezidentovi laickej budhistickej organizácie Nikkyovi Niwanovi, ktorý druhú polovicu svojho života zasvätil napomáhaniu mieru vo svete, zvlášť prostredníctvom medzináboženského dialógu a spolupráce.

Izraelskí rabíni usilujú, aby náboženstvo prestalo byť zdrojom konfliktov na Blízkom východe

Jeruzalem, 17. februára – ENI

Náboženstvo bolo súčasťou problému na Blízkom východe, teraz sa však musí stať súčasťou riešenia, hovorí rabi Arik Ascherman, výkonný riaditeľ organizácie „Rabíni za ľudské práva“. Koncom januára táto skupina rabínov zorganizovala stretnutie vodcov rozličných náboženstiev v izraelskej nemocnici, kde sa liečia ako zranení izraelskí vojaci, tak i civilisti z Gazy. „Chceme byť hlasom za mier pre každého jedného človeka; chceme sa postaviť a hovoriť spolu a byť vypočutí, zvlášť v týchto zložitých časoch“, povedal rabi Ascherman. Organizácia „Rabíni za ľudské práva“, získala v roku 2006 Niwanovu cenu mieru, ktorú každoročne udeľuje japonská budhistická skupina.

Kresťania v Svätej zemi odsúdili satirickú televíznu šou

Jeruzalem, 19. februára 2009 – ENI

Jediná kresťanská členka Izraelského parlamentu podala spolu s vládnym právnym poradcom sťažnosť voči televíznej stanici, ktorá odvysielala niekoľko sekvencií zosmiešňujúcich kľúčové stránky kresťanstva. Hana Sweid, členka strany Hadash, vo svojej sťažnosti uviedla, že hosť neskorého večerného zábavného programu Lior Shlein porušil zákon tým, že urazil náboženské cítenie skupiny občanov.  Na jednej z troch najväčších izraelských televíznych staníc sa komik vysmieval z Ježiša a Márie. Niekoľko desiatok kresťanských obyvateľov Galilei usporiadalo protest proti nočnej talk-šou a vyhlásilo, že Shlein urazil ich náboženstvo.

„Ateistické“ autobusy pravdepodobne po švajčiarskych uliciach jazdiť nebudú

Ženeva, 20. februára 2009 – ENI

Plány umiestniť na autobusoch vo Švajčiarsku reklamu podobnú tej v Británii – spochybňujúcu existenciu Boha – stroskotávajú. Narazili na nariadenia, ktoré zamedzujú pohoršujúce reklamy na verejných dopravných prostriedkoch. Švajčiarska asociácia voľnomyšlienkárov plánovala napodobniť Britskú kampaň, pri ktorej boli na autobusoch umiestnené slogany „Boh pravdepodobne neexistuje – tak sa prestaňte strachovať a užívajte si život!“.

Vo Vatikáne začal futbalový turnaj

Rím, 17. februára 2009

Zápasom brazílskych kňazov a študentov teológie proti minuloročným víťazom z Univerzity Mater Ecclesiae sa minulý týždeň vo štvrtok vo Vatikáne začal už 3. ročník súťaže Clericus Cup.

Clericus Cup je futbalový turnaj družstiev katolíckych kňazov a seminaristov z rozličných krajín. Jedno družstvo postavila aj Vatikánska ochranka – Švajčiarska garda. Súťaží spolu 16 družstiev v štyroch skupinách. Rozhodovať budú talianski ligoví rozhodcovia top série A.

Na turnaj sa prídu pozrieť aj zástupcovia medzinárodnej futbalovej federácie FIFA, lebo novinkou „Clericus Cup-u“ sú popri tradičných žltých a červených kartách aj modré. Modrú kartu ukáže rozhodca hráčovi, ktorý sa príliš nechá uniesť nevhodnými emóciami, a pošle ňou hráča na 5-minútovú pauzu, aby sa schladil. FIFA po prebehnutí turnaja zváži zavedenie modrých kariet aj na iných súťažiach.  

Zápasy, ktoré sa počas 3 mesiacov budú s výnimkou Veľkej noci hrať každý víkend, sa od klasických futbalových zápasov budú líšiť ešte dĺžkou – budú trvať len 60 minút. Finále turnaja vyvrcholí 23. mája.  

Turnaj sponzoruje Taliansky olympijský výbor, Nadácia Jána Pavla II. pre šport, a Talianske športové centrum – laické katolícke združenie, ktoré podporuje vzdelávanie prostredníctvom športu. 

Turnaj sa prvýkrát konal na jar roku 2007 a v prvých dvoch ročníkoch sa ho zúčastnilo viac ako 300 hráčov z 50 rôznych krajín.  "Touto iniciatívou chceme poukázať na vysokú hodnotu športu vo vývoji mladého človeka," zdôraznil vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone, iniciátor pohára "Clericus".

 

Zo zdrojov agentúry ENI a tlačových správ organizácie CEC  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235

 


Ekuména vo svete 07/2009

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 18. februára 2009 o 19:20

 

V Albánsku sa stretlo Prezídium Konferencie európskych cirkví

Ženeva, 9. – 13. februára 2009 – CEC/ENI

8. – 10. februára sa v hlavnom meste Albánska Tirane stretlo 10-členné Prezídium Konferencie európskych cirkví. Hostiteľom stretnutia bola jeho blaženosť pravoslávny arcibiskup Tirany a celého Albánska Anastasios, ktorý je od roku 2003 vice-prezidentom Konferencie európskych cirkví.

Prezídium zhodnotilo súčasné aktivity Konferencie, venovalo sa predovšetkým prebiehajúcim prípravám na 13. Valné zhromaždenie organizácie, ktoré sa bude konať v júli v Lyone vo Francúzsku.  

Zaoberalo sa tiež záležitosťou členstva dvoch pravoslávnych cirkví Estónska. Zatiaľ čo Pravoslávna cirkev Estónska sa minulý rok stala plnoprávnym členom Konferencie, proces prijímania Estónskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu zatiaľ nebol úspešne dovedený do konca. Táto záležitosť viedla nedávno k tomu, že Ruská pravoslávna cirkev pozastavila svoje členstvo v Konferencii. Prezídium potvrdilo prianie, aby obidve pravoslávne cirkvi z Estónska mali na valnom zhromaždení v Lyone svojich delegátov. 

V súvislosti so svetovou finančnou krízou sa na rokovaní prezídia objavila aj otázka rozpočtu organizácie a nutnosti počítať so znižovaním príjmov.

Albánsko, kde sa stretnutie odohrávalo, bolo počas komunistického režimu prvou krajinou na svete, ktorá sa vyhlásila za úplne ateistický štát. V roku 1967 bolo vyhlásené za „očistené od náboženstva“, všetky kostoly a náboženské miesta boli zavreté a akékoľvek náboženské aktivity prísne zakázané. Veľká väčšina náboženských budov bola zničená.  

Od pádu komunizmu v roku 1991 prežila cirkev doslova „vzkriesenie“. Významne sa o to zaslúžil aj arcibiskup Anastasios. Vybudovalo sa viac ako 150 nových kostolov, 70 kláštorov bolo obnovených, 160 kostolov opravených, a pravoslávna cirkev Albánska má v súčasnosti 140 duchovných.  Väčšina majetku však zatiaľ nebola náboženským komunitám navrátená.  

Prezídium Konferencie európskych cirkví v tejto súvislosti vyzvalo vládu Albánska bezodkladne vrátiť náboženským spoločnostiam všetok majetok, ktorý im bol skonfiškovaný v období komunizmu od skončenia Druhej svetovej vojny.

V súčasnosti je 70% z 3,5 milióna albánskych obyvateľov moslimov. Pravoslávni kresťania tvoria asi 20% populácie, rímski katolíci asi 10%.

Konferencia európskych cirkví je spoločenstvo 120 pravoslávnych, protestantských, anglikánskych, a starokatolíckych cirkví a 40 pridružených organizácií zo všetkých krajín Európy. Bola založená v roku 1959 a jej ústredie má sídlo v Ženeve, Bruseli a Štrasburgu.

Stretli sa najvyšší predstavitelia letničných cirkví v Európe

Bratislava, 13. februára 2009 – ACS

V holandskom Amsterdame sa konalo stretnutie Európskych superintendentov letničných cirkví „Zhromaždenia Božie“ (Assemblies of God). Témou stretnutia boli výzvy v spoločnosti, ako aj napredovanie Božieho kráľovstva v dnešnej dobe.

„Boh si používa ľudí ako sme my a každý z nás si uvedomujeme, že potrebujeme pracovať na svojom vodcovstve a prinášať biblickú víziu pre smerovanie Cirkvi, pretože to je jedným z kľúčov k požehnaniu, ale aj veľkou zodpovednosťou v našej sekularizovanej a demoralizovanej spoločnosti.“, povedal po stretnutí biskup Apoštolskej cirkvi na Slovensku Ján Lacho, ktorý na zhromaždení reprezentoval slovenských veriacich. 

Stretnutie viedli Peter Sleebos, superintendent z Holandska, a Paul Weaver z Anglicka.

„Myslenie kráľovstva ako aj život v ňom je jednou z oblastí, v ktorých aj my ako letniční potrebujeme rásť. Ak vieme, kto sme, a porozumieme úlohe, ktorú Boh pre nás pripravil vo svojej Cirkvi, nemusíme sa báť o našu pozíciu v Jeho Kráľovstve. Niekedy letniční reagovali na spoločenské dianie z pozícií strachu, z pocitu malosti, alebo z uzavretosti, ale dnes nás Boh volá k slobode a k tomu, aby sme sa dokázali vystrieť k potrebám iných a dokázali ich naplniť, a aby sme prevzali svoju zodpovednosť v Cirkvi Ježiša Krista a v plnosti Ducha Svätého priniesli Svetlo a soľ, morálne a sociálne hodnoty v duchu Písma aj do našej meniacej sa európskej spoločnosti..“, povedal biskup Lacho.

Účastníkov stretnutia zaujala aj správa P. Sleebosa, ktorý hovoril, že minuloročnej výročnej konferencie Holandskej cirkvi, ktorá sa konala na Olympijskom štadióne, sa zúčastnilo 50 000 ľudí, a na ich otváracom zhromaždení bol aj predseda vlády Holandského kráľovstva.

Čierni Američania sú omnoho nábožnejší ako ostatní Američania

Washington, 30. januára – pewforum.org / New York, 11. februára 2009 – ENI

Afroameričania sú „poznateľne“ viac nábožní ako ostatní obyvatelia Spojených štátov amerických – je záver novej štúdie. Takmer 9 z 10 opýtaných obyvateľov čiernej pleti vraví, že sú si „úplne istí, že Boh existuje“. 

Lavicové fórum pre náboženstvo a verejný život, ktoré výskum usporiadalo, tvrdí, že afroameričania sú „nábožnejší v porovnaní s celkovou americkou populáciou v mnohých ohľadoch“. Americká spoločnosť sa pritom vo všeobecnosti považuje za veľmi náboženskú.

V každej z kategórií prieskumu: viera v zázraky, viera v anjelov a démonov, každodenná modlitba, návšteva bohoslužieb aspoň raz do týždňa, viera v posmrtný život a ďalších, počet kladne odpovedajúcich respondentov z černošskej komunity prevyšoval percento kladných odpovedí v celej americkej spoločnosti.

84% afroameričanov verí v zázraky, v celej americkej spoločnosti je to 79%; 83% afroameričanov oproti 68% zo všetkých obyvateľov USA verí v anjelov a démonov. 58% afroameričanov tvrdí, že sú úplne presvedčení o posmrtnom živote. V celej americkej spoločnosti verí v posmrtný život 50% populácie. Väčší počet afrických američanov sa každodenne modlí (76%) a navštevuje bohoslužby aspoň raz do týždňa (53%).

87% černochov sa v USA hlási k nejakému náboženstvu, pričom celkový priemer pre obyvateľov Spojených štátov je 83%. Pre porovnanie 85% latino-američanov je členom cirkvi alebo náboženskej skupiny. Viac ako 70% amerických černochov pritom tvrdí, že náboženstvo hrá v ich živote dôležitú rolu. 

78% afrických Američanov je členom protestantských cirkví, z čoho viac ako polovica sú baptisti; 5% je katolíkov. Hoci okolo 12% afroameričanov sa nehlási k žiadnej konkrétnej náboženskej skupine, len veľmi málo z nich (1%) tvrdí o sebe, že sú ateisti. 

Výsledky prieskumu zverejnili 30. januára, v predvečer výročných amerických osláv „Mesiaca černošskej histórie“, ktorý sa od roku 1926 slávi v USA a v Kanade vo februári a je spomienkou na dôležité osobnosti a udalosti čiernych Američanov, ktoré sa zapísali do dejín.

Kenský vedúci cirkevný predstaviteľ vyzýva obyvateľov, aby sa nanovo obrátili k Bohu

Nairobi, 9. februára 2009 – ENI

Náboženskí vodcovia v Keni vyzývajú k návratu k Bohu. Zdôrazňujú pri tom mravnosť ako kľúčovú hodnotu pre obnovu v tejto východoafrickej krajine, ktorá v roku 2009 oslavuje 45. výročie nezávislosti. V decembri 1964 sa Keňa osamostatnila a prestala tak byť Britskou kolóniou. 

„Keňa sa stáva stále viac sekulárnou krajinou. Keď však Boha v národe zatlačíme do úzadia, dostane sa národ na cestu úpadku a skazy“, povedal 6. februára na konferencii o národnej súdržnosti reverend Peter Karanja, generálny tajomník národnej rady cirkví Kene.  

Z takmer 33 miliónov obyvateľov sa v Keni 80% hlási ku kresťanstvu. 12% populácie praktizuje tradičné africké náboženstvá, 7% tvoria moslimovia a 1% príslušníci bahájskej viery. Národná rada cirkví Kene združuje 25 protestantských, letničných, anglikánskych a pravoslávnych cirkví a 17 pridružených organizácií.

Prvá evanjelická biskupka v mnohojazyčnej cirkvi v Británii

Londýn/Ženeva, 29. januára 2009 – LWI

17. januára vysvätili v Evanjelickom kostole Svätej Anny v Londýne reverendku Janu Jeruma-Grinberga za biskupku. Stala sa prvou ženou na čele Evanjelickej cirkvi vo Veľkej Británii.  

Vo svojom príhovore povedala, že kultúrna a jazyková rozmanitosť cirkvi sú veľmi dôležitými príspevkami k spoločnej viere. „Sme rozdielni, čo sa týka kultúrnych koreňov, máme rozdielne jazyky, líšime sa v tom ako „budujeme“ cirkev. .. To však ukazuje, že ľudí v tejto cirkvi zjednocuje oveľa hlbšie ich spoločná viera, spoločná radosť z milosti Božej a túžba vydávať svedectvo evanjeliu v tejto krajine.“.  

55-ročná Jana Jeruma-Grinberga nahradila vo funkcii biskupa Waltera A. Jaguckeho, ktorý viedol cirkev od roku 2000. Biskupka je zároveň predsedníčkou Evanjelickej rady Veľkej Británie, združenia 10 národných evanjelických cirkví, ktoré majú cirkevné zbory alebo farárov v Británii.

Slávnostné kresťanské zhromaždenie pozdravil aj generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu, reverend Dr. Ishmael Noko. Vyjadril nádej, že aj táto vysviacka povzbudí ďalšie cirkvi, u ktorých tak ešte nie je, k zavedeniu praxe ordinácie žien. „Dúfam, že bude vnímaná takisto ako znak toho, že ordinácia je pre všetkých pokrstených, ktorí sú skrze cirkev povolaní“. Noko tiež pripomenul hosťom slávnostnej bohoslužby, že „pre evanjelikov, ekumenizmus nie je jednou z možností, ale povinnosťou. ... Byť evanjelikom, znamená byť ekumenickým.“, zdôraznil.

Evanjelická cirkev vo Veľkej Británii má okrem angličtiny cirkevné zbory s bohoslužobným jazykom amharským, čínskym, oromským, poľským, swahilským, a tigrejským. Cirkev má 2810 veriacich a je členom Evanjelickej rady Veľkej Británie, ktorá zastrešuje 130 600 evanjelikov v krajine.

V Nemecku vydali ekumenický preklad Septuaginty

Trier, Nemecko, 9. februára 2009 – ENI

Zástupcovia protestantských, rímskokatolíckej a pravoslávnych cirkví spoločne v Berlíne predstavili nemecký preklad starovekej gréckej verzie Starej zmluvy – zvanej Septuaginta. Preklad je výsledkom 10-ročnej spolupráce. „Takýto projekt je dobrým a viditeľným znakom, že ekumenická práca s a na Svätom Písme môže mať úspech“, povedal pri prezentácii biskup Joachim Wanke, vedúci Pastorálnej komisie Nemeckej konferencie katolíckych biskupov. Septuaginta je najstarší grécky preklad prvej časti Biblie – Starej zmluvy, ktorý vznikol v Alexandrii v polovici 3. storočia pred Kristom. Podľa legendy ho preložili za 72 dní 72 židovskí rabíni. Keď si preklady porovnali, doslovne sa zhodovali. Septuaginta bola Bibliou raných kresťanov.

Výzva k modlitbám za požiarmi zasiahnutú Austráliu

Ženeva, 10. februára 2009 – LWF

V priebehu niekoľkých posledných dní lesné požiare v austrálskom štáte Viktória a na iných miestach zničili životy, majetky a živobytie ľudí v rozsahu, aký si Austrálčania doteraz nepamätajú. Zahynulo viac ako 180 ľudí, vyše 1800 domov bolo zničených. Skutočnosť, že niektoré z požiarov úmyselne založili ľudia, robí túto tragédiu ešte hrozivejšou.  

10. februára poslal reverend Ishmael Noko, generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu, sústrastný list Evanjelickej cirkvi Austrálie. Veriacich v Austrálii v ňom pevne uistil o modlitbách a duchovnej blízkosti bratov a sestier po celom svete.

„Spolu s vami sa modlíme za všetkých, ktorí stratili svojich milovaných, za všetkých zranených a zmrzačených, tých, ktorí prišli o majetok a živobytie. Modlíme sa za požiarnikov, ktorí riskujú svoje životy, aby ochránili iných, a za miestnych predstaviteľov, ktorí musia začať nanovo budovať zdevastované obce. Slzy každého jedného Austrálčana sú dnes aj našimi slzami, a trauma, ktorú prežíva váš národ je traumou celého medzinárodného spoločenstva.“

Ishmael Noko sa v liste obrátil aj na členské cirkvi spoločenstva s prosbou, aby sa úpenlivo pridali k modlitbám. „Cirkev musí byť v takýchto situáciách, a vždy, cirkvou pre druhých“, vyzval v liste.

Pridajme sa spolu s veriacimi z celého sveta k modlitbám za bratov a sestry v Austrálii a za Evanjelickú cirkev Austrálie. Modlime sa, aby mohli byť posilnení pre službu prinášania útechy pozostalým, pastorálnej starostlivosti traumatizovaným a sprevádzania rodín a spoločenstiev, ktoré z prachu nanovo budujú svoje domy a životy. Modlime sa, aby v tejto ťažkej situácii Evanjelická cirkev Austrálie, dokázala byť „cirkvou pre druhých“, a aby tento čas bolestnej skúšky zoči-voči katastrofe, bol aj časom, kedy sa to najlepšie v ľuďoch, ich vzájomná spolupatričnosť, solidarita, pomoc a vzájomná podpora, prejaví, aby na spoločenstve cirkvi bolo viditeľné spolu s Kristovým krížom aj Jeho víťazstvo.

Evanjelická cirkev Austrálie je od roku 1994 pridruženým členom Svetového luteránskeho zväzu.

V Ríme sa konala 4. Svetová baptistická mierová konferencia

1. februára 2009 – Ecumenics

9. – 14. februára sa v Ríme konala už 4. Svetová baptistická mierová konferencia. Niesla sa pod témou „Ži v harmónii, ži v mieri“. Zahájila rok osláv 400. výročia baptistického dedičstva. Tak ako na predchádzajúcich konferenciách vo Švédsku (1988), Nikarague (1992), a Austrálii (2000), sa na nej stretli baptisti a iní veriaci aktívni v nenásilnom zápase za spravodlivosť. Posilnenie svedectva v budovaní mieru v rozličných globálnych kontextoch bolo jedným z cieľov konferencie. Súčasťou jej programu bol intenzívny tréning v transformácii konfliktov, nenásilnej prorockej akcii, workšopy, plenárne zasadnutia, rozprávanie skutočných príbehov, a pestrý výber bohoslužobných stretnutí.

 

Zo zdrojov agentúry ENI a tlačových správ organizácií CEC, LWF, ACS, Pewforum a Ecumenics  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235


Ekuména vo svete 06/2009

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 11. februára 2009 o 19:20

 

Ekumenické stretnutie vo Filadelfii vyzvalo k mieru slovami aj skutkami

Filadelfia, 20. januára 2009 – NCCC USA

Deklaráciou Božej vízie mieru vo svete a konkrétnou akciou s cieľom vyzvať k ukončeniu ozbrojeného násilia v uliciach Filadelfie sa 17. januára skončila v Spojených štátoch amerických ekumenická mierová konferencia. Zhromaždenie s hlavnou témou „Pozorne načúvať Božiemu volaniu“ zorganizovali vo Filadelfii cirkvi známe svojim pacifistickým postojom: Náboženská spoločnosť priateľov – čiže Quakeri, Cirkev Bratská a Menonitská cirkev USA.

Viac ako 300 delegátov ekumenickej konferencie reprezentujúcich 23 rozličných kresťanských spoločenstiev sa počas týždňa schádzalo k spoločným bohoslužbám, workšopom a spolu uvažovali, ako by mohli priniesť svetu Božiu víziu pokoja.

V záverečnom vyhlásení sa hovorí: „V pobožnostiach naplnených modlitbami a horlivým štúdiom Písma naše zhromaždenie načúvalo Bohu. Boh nás požehnal rozmanitosťou účastníkov, nadšeným spevom a množstvom smiechu. Výsledkom workšopov a malých skupiniek sú nové priateľstvá a svieže náhľady do jadra veci. Inšpirovali nás osobné príbehy ľudí, ktorých Duch premenil, aby kráčali ruka v ruke s trpiacimi.“

Zhromaždenie sa skončilo nočnou bohoslužbou, po ktorej prečítali list adresovaný svetu, vyzývajúci k novému začiatku v práci pre Boží mier. „Zobuďte sa spolu s nami do tejto novej príležitosti konať ako zjednotené Kristovo telo ... vo svete, ktorý zúfalo potrebuje spravodlivosť a mier. Buďme odvážni!“

V nasledujúcom týždni premenili účastníci svoje slová na skutky. Celý týždeň sa podieľali na kampani proti násiliu spôsobenému voľne predajnými zbraňami. V uliciach Filadelfie usporiadali spoločné modlitby, pochod, a manifestáciu, v ktorej vyzývali filadelfské obchody so zbraňami k podpísaniu kódexu správania, ktorý by napomohol predchádzaniu nelegálneho predaja ručných zbraní.

Palestínski biskupi nedostali povolenie k vstupu na územie Gazy

Chicago, 5. februára 2009 – ELCA

Biskupovi Evanjelickej luteránskej cirkvi v Jordánsku a Svätej zemi Munibovi Younanovi a anglikánskemu biskupovi Jeruzalema Suheilovi Dawanimu zabránili 4. februára vstúpiť na územie Gazy. Biskupi cestovali spolu s ďalšími hlavami cirkví Jeruzalema navštíviť kresťanov v Gaze. Younan a Dawani boli jedinými Palestínčanmi v skupine a boli takisto jedinými, ktorí nedostali povolenie k vstupu. 

Skupina plánovala navštíviť kostoly a humanitárne projekty Rady cirkví Blízkeho východu, ako aj nemocnicu Al Ahli, a „povzbudiť kresťanov v tomto veľmi ťažkom období“. Cirkevní predstavitelia plánovali návštevu a požiadali o povolenie vstupu na územie Gazy 10 dní dopredu a dostali uistenie od Oddelenia pre kresťanské komunity, že potrebné povolenia sú zaistené. Napriek tomu ich izraelská pohraničná hliadka na prechode Erez medzi Gazou a Izraelským územím, nevpustila. Telefonáty správnym autoritám boli neúčinné.

„Napriek tomu, že nám nebolo povolené vstúpiť, nech už mala izraelská bezpečnostná služba akékoľvek dôvody, nezmeníme našu politiku. Budeme pokračovať v práci pre spravodlivosť, mier, a zmierenie medzi týmito dvoma národmi a dialóg medzi troma náboženstvami“, povedal po návrate do Jeruzalema biskup Younan. „Sme stále presvedčení o tom, že násilie, z ktorejkoľvek strany prichádza, neprinesie spravodlivosť a pokoj. Prinesie len viac nenávisti, extrémizmu, a horkosti medzi dvoma národmi. Len nenásilné metódy zaistia bezpečnosť pre Izraelitov a slobodu pre Palestínčanov.“, doplnil.

Voda patrí všetkým – hovoria brazílski biskupi

Belém, Brazília, 2. februára 2009 – ENI

Cirkvi v Brazílii vyjadrili svoju podporu ustanoveniu v čerstvo schválenej bolívijskej ústave, ktoré popisuje vodu ako „základné ľudské právo“. Podľa ustanovenia voda nesmie byť pod kontrolou súkromných spoločností. Zároveň kritizovali privatizáciu vodných zdrojov na rôznych miestach planéty. Ostatné krajiny by mali nasledovať tento príklad, tvrdia vedúci kresťanskí predstavitelia Brazílie, ktorá s Bolíviou susedí na severe a východe. „Vyzývame všetky krajiny sveta, aby takisto včlenili do svojej legislatívy právo na vodu ako univerzálne právo a verejné dobro“, povedali v spoločnom vyhlásení Národná konferencia rímskokatolíckych biskupov a Národná rada kresťanských cirkví Brazílie.

Evanjelickí biskupi potvrdili rímskokatolícky pastorálny list
o ochrane životného prostredia

Seatle, 11. januára 2009 – ELCA

Päť biskupov a jedna biskupka Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike sa pridali ku katolíckym bratom, keď v spoločnom vyhlásení potvrdili rímskokatolícky pastorálny list o životnom prostredí a jeho ochrane v severozápadnej časti Spojených štátov amerických. Vyhlásenie evanjelických biskupov potvrdzuje, že ľudia by mali byť „dobrými hospodármi zeme“. Zasadzuje sa tiež za „ekonomickú a ekologickú spravodlivosť“ a to pri používaní ako obnoviteľných, tak i neobnoviteľných zdrojov. Vyhlásenie vydali 11. januára na Sviatok pokrstenia Pána Ježiša, ktorý v Amerike slávia evanjelici i katolíci. Sviatok hovorí o očistnej moci vody v krste. Je preto vhodnou príležitosťou zamyslieť sa aj nad otázkami životného prostredia, vrátane ochrany vody.

Kresťania v Zimbabwe sa spojili pre dobro národa

Harare, 6. februára 2009 – ENI

Kresťanská aliancia Zimbabwe povedala, že dúfa, že navrhnutá vláda národnej jednoty krajiny urobí kroky pre okamžité nastolenie právneho poriadku a prepustí všetkých politických väzňov. Združenie cirkví v Zimbabwe, ktorého členmi sú rímski katolíci, protestanti, anglikáni, evanjelikáli, a letniční, 6. februára vyhlásilo, že víta „s opatrným optimizmom“ ukončenie rozhovorov pod vedením Juhoafrického rozvojového spoločenstva. Rozhovory pod taktovkou tohto združenia 15 krajín južnej Afriky dávajú nádej a „otvárajú cestu ... k sformovaniu vlády národnej jednoty“. Kresťanské cirkvi spolu s vyhlásením predložili niekoľko požiadaviek a návrhov ďalších krokov, na ktorých sú ochotné spolupracovať, aby sa národ vymanil z dlhodobej hlbokej humanitárnej krízy. Do tejto sa dostal pod vládou prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý posielal do väzenia a likvidoval všetkých protivníkov.

Videoklipy Vatikánu na YouTube si prezerajú tisícky návštevníkov

Rím, 5. februára 2009 – ENI

Viac ako 750 000 návštevníkov si prezeralo krátke videá uverejnené na Vatikánskom kanáli YouTube na internete počas prvého týždňa jeho fungovania. Vatikán, v spolupráci so spoločnosťou Google, spustil tento nový komunikačný kanál 23. januára. Chce byť pokusom napojiť Rímskokatolícku cirkev na moderné formy sociálnych sietí a tak lepšie komunikovať svoje posolstvo predovšetkým mladým ľuďom. „Analytici z Google, s ktorými sme projekt konzultovali, si myslia, že náš kanál sa úplne vyrovnal v návštevnosti iným stránkam, dokonca takým, ktoré boli uvedené omnoho skôr“, povedal reverend Frederico Lombardi, riaditeľ spravodajského strediska Svätej stolice.

Európsky parlament odsúdil silnejúce reštrikcie pre duchovných v Bielorusku

Varšava, 4. februára 2009 – ENI

Európsky parlament odsúdil obmedzenia náboženskej slobody v Bielorusku po tom ako viacero kňazov a rehoľných sestier nedostalo povolenie slúžiť v miestnych cirkevných spoločenstvách. V uznesení z 15. januára členovia Európskeho parlamentu vyhlásili znepokojenie nad tým, že „rastúcemu počtu“ protestantských a rímskokatolíckych duchovných v Bielorusku bolo zamietnuté „právo vykonávať kazateľskú a učiteľskú službu“. V Bielorusku sa okolo 70% obyvateľov hlási ku kresťanstvu, z toho prevažná väčšina k pravoslávnej cirkvi. 29% populácie tvoria ateisti. Zvyšné jedno percento sú židia a veriaci iných náboženstiev.

Už len do konca februára možno poslať návrhy kandidátov na nového generálneho tajomníka Svetovej rady cirkví

Ženeva, 6. februára 2009 – WCC/ENI

Proces výberu nového generálneho tajomníka Svetovej rady cirkví je „v plnom prúde“, hovorí doktorka Agnes Abuom z Anglikánskej cirkvi v Keni, moderátorka Výberovej komisie. Posledný termín pre poslanie žiadostí je 28. februára. 

„Niekoľko členských cirkví už nominovalo kandidátov na pozíciu, ešte stále však vítame žiadosti a nominácie. ... muži a ženy zo všetkých svetových regiónov a členských cirkví sú pozvaní podať si žiadosť“, doplnila. Svetová rada cirkví poslala pozvanie nominovať kandidátov na funkciu generálneho tajomníka všetkým členským cirkvám v decembri 2008. 

Generálny tajomník alebo tajomníčka je najvyšší vedúci predstaviteľ rady a zároveň jej hovorca. Môže sa ním stať aktívny laický alebo ordinovaný člen jednej z členských cirkví, s teologickým vzdelaním, vodcovským nadaním a skúsenosťami, schopný duchovného rozlišovania, zakorenený v Písme a modlitbe.  

Výberová komisia prezrie všetky predložené žiadosti a začiatkom apríla predloží užší výber kandidátov, ktorých v júni pozve na interview. Nového generálneho tajomníka zvolí Centrálny výbor Svetovej rady cirkví na svojom stretnutí na prelome augusta a septembra v Ženeve.  

Reverend Samuel Kobia, súčasný generálny tajomník, pastor Metodistickej cirkvi z Kene, oznámil na stretnutí Centrálneho výboru vo februári minulého roku, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie po vypršaní jeho termínu.  

Svetová rada cirkví pracuje pre kresťanskú jednotu vo viere, svedectve a službe a pre spravodlivosť a mier vo svete. Bola založená v roku 1948. Združuje 349 protestantských, pravoslávnych, anglikánskych a iných cirkví vo viac ako 110 krajinách sveta, do ktorých patrí vyše 560 miliónov kresťanov.

 

Zo zdrojov agentúry ENI a tlačových správ organizácie WCC, NCCC USA, a ELCA  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235


Ekuména vo svete 05/2009

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 4. februára 2009 o 19:20

 

Ekumenické spoločenstvo uvítalo voľbu nového ruského patriarchu

Moskva, 28. januára a 2. februára 2009 – ENI

Metropolita Smolenska a Kaliningradu Cyril sa stal 16. patriarchom v dejinách Ruskej pravoslávnej cirkvi. 62-ročný Cyril pôsobil od roku 1989 na čele Oddelenia pre vonkajšie vzťahy Ruskej pravoslávnej cirkvi. Po smrti patriarchu Alexeja II. začiatkom decembra minulého roku bol synodou určený za jeho dočasného nástupcu.

V utorok 27. januára ho v Moskovskej katedrále Krista Spasiteľa v tajnom hlasovaní zvolili veľkou väčšinou za patriarchu Moskvy a celého Ruska. Prijal meno Cyril I. 

Voľba sa v ekumenickom svete stretla s pozitívnym ohlasom a s nádejami na prehlbovanie jednoty Cirkvi pod jeho kormidlom. Cirkvi a ekumenické organizácie si Cyrila cenia pre jeho dlhodobú ekumenickú angažovanosť. Bol stálym zástupcom Moskovského patriarchátu pre Svetovú radu cirkví a po mnohé roky členom jej Centrálneho i Výkonného výboru.

Slávnostnej ceremónie intronizácie nového patriarchu, ktorá trvala 3,5 hodiny, sa v nedeľu 1. februára zúčastnilo niekoľko stoviek hierarchov v zlatých rúchach. Medzi slávnostnými hosťami bol aj generálny tajomník Svetovej rady cirkví reverend Samuel Kobia a delegácia Vatikánu na čele s kardinálom Walterom Kasperom, predsedom Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov. 

Nový ruský patriarcha zdôraznil, že jeho úlohou bude zabezpečiť vnútornú jednotu cirkvi a zachovať čistotu viery. Analytici však tvrdia, že bude aj „politickejším“ vodcom ako bol jeho predchodca.

K ruskej pravoslávnej cirkvi sa hlási 165 miliónov veriacich v 64 krajinách sveta.

Iný svet je možný“ – je posolstvo Svetového sociálneho fóra

Belém, Brazília, 23. – 29. januára 2009 – ENI/WCC

Svetová ekonomická kríza ponúka príležitosť vytvoriť spravodlivejší finančný systém – povedal počas Svetového sociálneho fóra reverend Rogate Mshana, vedúci programu pre otázky chudoby, bohatstva a ekológie Svetovej rady cirkví.  

„Vznik hnutí, ako je Svetové sociálne fórum, ktoré si kladie za cieľ ponúknuť alternatívu k „vykorisťujúcej globalizácii“, je znamením hľadania a túžby po duchovných hodnotách. Táto túžba môže poskytnúť program pre kresťanstvo 21. storočia“ doplnil reverend Jooseop Keum z Južnej Kórei, vedúci programu misie a evanjelizácie Svetovej rady cirkví. 

9. zhromaždenia Svetového sociálneho fóra, ktoré sa konalo 27. januára až 1. februára v meste Belém v severovýchodnej časti Brazílie, neďaleko ústia veľrieky Amazon, sa zúčastnilo niekoľko desiatok tisícov ľudí. Ako v predchádzajúcich rokoch, aj teraz boli na zhromaždení silne zastúpené cirkevné a ekumenické organizácie. 

Organizátori vravia, že ekonomická kríza ukazuje, že hlavné posolstvo stretnutia „iný svet je možný“ je dnes nevyhnutnejšie a aj mysliteľnejšie ako kedykoľvek predtým. „Na tomto fóre je jasné, že je naozaj možné vytvoriť iný svet; a nielen možné, ale naliehavé a nevyhnutné“, povedal Chico Whitaker z Brazílie, jeden zo zakladateľov fóra. Prvé jeho stretnutie sa konalo v roku 2001 v Porto Alegre na juhu krajiny.  

Tohtoročné stretnutie sa zameralo na environmentálne otázky. Stretnutie predchádzalo 3. Svetové fórum o teológii a oslobodení s hlavnou témou „Voda, zem, teológia – pre iný možný svet“. Hlavným rečníkom na ňom bol brazílsky teológ Leonardo Boff, jeden zo zakladateľov teológie oslobodenia.

Svetové sociálne fórum je manifestáciou hnutia alternatívnej globalizácie, ktoré si kladie za cieľ ponúknuť iné formy medzinárodnej integrácie, založené na hodnotách. Šesťdňové stretnutie v Brazílii malo za cieľ byť alternatívou ku Svetovému ekonomickému fóru – zhromaždeniu politikov a podnikateľov, ktoré sa konalo v rovnakom čase v švajčiarskom horskom letovisku Davos.

Pápežove slová o holokauste sú krokom vpred, viac je však treba, hovoria predstavitelia židovstva

Jeruzalem/Trier, 30. januára 2009 – ENI

Židovský náboženský vodca v Izraeli Oded Wiener uvítal reakciu pápeža Benedikta XVI. na vyhlásenia spochybňujúce a popierajúce holokaust, v ktorej pápež vyjadril „plnú a nespochybniteľnú solidaritu“ so židmi. „Pápež vyslal nesmierne dôležité posolstvo nie len pre židov, ale pre celé ľudstvo“, povedal Wiener, ktorý je generálnym riaditeľom Najvyššieho izraelského rabinátu.

Vedúca predstaviteľka nemeckých židov Charlotte Knoblochová však tvrdí, že vzťahy s Rímskokatolíckou cirkvou sú prerušené. Podľa nemeckých i izraelských židovských veriacich záležitosť nie je vyriešená.

V liste, ktorý Najvyšší izraelský rabinát poslal 27. januára kardinálovi Kasperovi, predsedovi pápežskej rady, ktorá má na starosti vzťahy so Židovstvom, žiadajú o odloženie plánovaného stretnutia spoločnej komisie v marci, kým sa záležitosť nevyjasní.

K prerušeniu medzináboženských vzťahov medzi židovskou komunitou a rímskokatolíckymi predstaviteľmi prišlo po tom, ako Vatikán zrušil po 20 rokoch exkomunikáciu preláta Richarda Williamsona, ktorý poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a počet obetí v táboroch bol podľa jeho názoru 50-násobne nižší ako sa bežne udáva v historických prameňoch.

Berlínska knižnica chce digitalizovať rukopisy Dietricha Bonhoeffera

Trier, Nemecko, 15. januára 2009 – ENI

Berlínska štátna knižnica vyhlásila finančnú zbierku na záchranu a digitalizáciu tisícov listov a rukopisov Dietricha Bonhoeffera. Tento známy evanjelický teológ, ktorý bojoval proti nacizmu a fašizmu, bol popravený len niekoľko dní pred skončením Druhej svetovej vojny. Bonhoeffer bol spolu s Karlom Barthom, Martinom Niemöllerom a ďalšími zakladateľom Vyznávačskej cirkvi v Nemecku, ktorá v období nacizmu predstavovala opozíciu voči režimu a odmietla prijať Hitlerovo vmiešavanie sa do života cirkvi.

Mnísi v Bosne obnovujú produkciu labužníckeho syra

Varšava, 19. januára 2009 – ENI

Rímsko-katolícki mnísi v Bosne a Hercegovine obnovili produkciu svetoznámeho syra. Výrobu syra museli takmer pred 20 rokmi zastaviť kvôli vojne na Balkáne. „Počet našich rehoľných bratov klesol a boli sme prinútení znížiť produkciu. V roku 1996, keď umrel posledný brat, ktorý ovládal recept, sme výrobu syra úplne zastavili“, vysvetlil Zvonko Topic jeden z dvoch mníchov rádu Trapistov, ktorí ťažké obdobie v kláštore Marija Zvijezda neďaleko mesta Banja Luka prežili.  „Teraz sme sa však rozhodli znovu ponúknuť syr miestnym zákazníkom. Čoskoro pre turistov a návštevníkov otvoríme malý obchod.“, doplnil.

Polygamisti tvrdia, že náboženská sloboda v Kanade umožňuje mať niekoľko manželiek

Toronto, 15. januára 2009 – ENI

Obvinenia z polygamie voči dvom mužom v Kanade, ktorí majú obaja niekoľko manželiek, sa pravdepodobne stanú dôvodom právnych námietok voči kanadskej národnej Listine práv a slobôd. Táto zaručuje náboženskú slobodu.  

52-ročný Winston Blackmore a 44-ročný James Oler z Bountifulu v provincii Britská Kolumbia patria do fundamentalistickej Cirkvi Ježiša Krista svätých posledných dní, u nás i vo svete známej ako Mormoni. Obaja muži boli 7. januára obžalovaní z jediného prečinu: praktizovanie mnohoženstva. V ten istý deň však boli z väzby prepustení. 

Mormoni, považovaní kresťanmi za sektu, pôsobia v súčasnosti v 162 krajinách sveta, kde sa k nim hlási okolo 12 miliónov prívržencov.

Dalajláma sa priznal k sympatiám voči komunizmu

Varšava, 29. januára 2009 – ENI

Duchovný vodca tibetských budhistov žijúci v exile – Dalajláma – o sebe prezradil, že sa považuje za sympatizanta marxizmu. Kedysi dokonca požiadal o členstvo v Čínskej komunistickej strane. „Komunisti sa najviac zo všetkých starajú o rovnosť a o práva núdznych“, povedal v interview pre ruské vydanie týždenníka Newsweek. „To sa veľmi podobá budhistickým zásadám: altruizmus – čiže nesebeckosť, starosť o druhých, a zvlášť o tých, ktorí to najviac potrebujú. ... Ako dve formy humanizmu, neexistuje protirečenie medzi komunizmom, ak je dôsledne uplatňovaný, a budhizmom. Problémom je, že komunizmus nikdy nebol verný sám sebe.“, vysvetlil najvyšší duchovný vodca Tibeťanov.

Učiteľ šintoizmu inšpiroval japonského profesora stať sa kresťanom

Tokio, 27. januára 2009 – ENI

Japonský evanjelický učenec, ktorý pôvodne vyštudoval za šintoistického kňaza, povedal, že sa stal kresťanom vďaka svojmu šintoistickému majstrovi. „Môj učiteľ mi povedal: Ako náboženstvo je kresťanstvo najvyššie, pretože je učením Ježiša, ktorý je jediný Božím synom.“ Tieto slová bývalého študenta šintoizmu z úst jeho majstra prekvapili.

Dnes je 49-ročný Toshifumi Uemura profesorom na Japonskej evanjelickej vysokej škole v Tokiu. Vyučuje japonské náboženstvo, otázky klimatickej zmeny, kresťanstvo, porovnávanie kultúr a je vyhľadávaným rečníkom po celom Japonsku. Zastáva názor, že staroveký šintoizmus bol pravdepodobne ovplyvnený Židovstvom a Nestorianizmom – učením v kresťanstve 4. storočia, ktoré cirkev považovala za bludné a odsúdila na 3. ekumenickom koncile v Efeze v roku 431 n.l. 

Šintoizmus je najstarším japonským náboženstvom. Jeho názov v preklade znamená „cesta bohov“. Je to ľudové náboženstvo, ktoré uctieva prírodu a jej súčasti, ale aj predkov, hrdinov a cisára.

 

Zo zdrojov agentúry ENI a tlačových správ organizácie WCC  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235 

späť na hlavnú stránku    home  Home English    home     EN                                                                                             hore

 
.::.   .::.
 .::. ( © 2007 ERCSR