logo ERCEkumenická rada cirkví v SR


Ekuména vo svete -  prepis relácií - január 2007


Ekuména vo svete 5/2007

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 31. januára 2007 o 19:40

 

(Harare, 29. január 2007 – ENI) Verejnosť obvinila políciu v Zimbabwe zo zneužívania právomocí po tom, čo uväznili ôsmich predstaviteľov cirkví. Dôvodom zatknutia bolo stretnutie duchovných, ktoré vopred neohlásili úradom. „Použitie ozbrojených policajných síl na to, aby rozhnali pokojné zhromaždenie predstaviteľov cirkví je jasným príkladom zneužitia moci“, hovorí sa vo vyhlásení Kresťanskej aliancie, ktorá združuje cirkvi, opozičné politické skupiny a organizácie na ochranu ľudských práv v Zimbabwe.

 

Ekumenická situácia v Holandsku sa zhoršuje

(Utrecht, 29. január 2007 – ENI) Holandská protestantská farárka Wies Houwelingová sa vzdala členstva v najvyššom riadiacom orgáne Svetovej rady cirkví. Ako dôvod uviedla skutočnosť, že myšlienka jednoty cirkví upadla v jej vlastnej cirkvi do hlbokej krízy. „Ekumenizmus v holandskej protestantskej cirkvi síce nie je mŕtvy, ale je vážne chorý. Je tak chorý, že ak by som pokračovala vo svojej funkcii, ochorela by som aj ja“, povedala Houwelingová v rozhlasovej relácii dva dni po tom, čo cirkev zverejnila jej rezignáciu.

 

Cirkvi v Afrike sa vyhýbajú riešeniu akútnych problémov

(Nairobi, 29. január 2007 – ENI) Nositeľ Nobelovej ceny mieru anglikánsky arcibiskup Desmod Tutu upozornil cirkvi v Afrike, že nerobia dobre, keď sa otázke homosexuality venujú na úkor riešenia iných, oveľa vážnejších problémov, ktorým čelí africký kontinent. „Som hlboko znepokojený keď sa pozriem na problémy okolo nás – trápi nás chudoba, zmietame sa v konfliktoch a vojnách, ľudia zomierajú na neliečiteľné choroby – na čo sa sústreďujeme najviac? No to, čo druhí robia v posteli“, povedal biskup Tutu v rozhovore s novinármi počas Svetového sociálneho fóra v Nairobi.

 

Evanjelici v Nemecku diskutujú o novom smerovaní cirkvi

(Wittenberg, 29. januára 2007 – ENI) Nemeckí evanjelici sa zišli vo Wittenbergu na mieste, kde Martin Luther pred piatimi storočiami začal dielo reformácie. Na stretnutí diskutujú súčasní predstavitelia nemeckej evanjelickej cirkvi o tom, ako možno posilniť profil ich cirkvi v podmienkach dnešnej doby. „Naša cirkev sa nachádza na vážnej križovatke dejín“, povedal v úvodnom prejave pred vyše 300 účastníkmi stretnutia biskup Wolfgang Huber, ktorý je predsedom Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku.

 

V Kanade beží seriál o mešite v anglikánskom kostole

(Toronto, 29. január 2007 – ENI)  Nový seriál kanadskej televízie s názvom „Malá mešita v prérii“, upútal pozornosť svetových médií. Prvú časť seriálu odvysielali 9. januára a odvtedy jeho obsahu sa venujú také významné denníky ako je New York Times, Jerusalem Post či Arab News. Seriál humorným spôsobom predstavuje príbeh mladého imáma, ktorý sa vzdal sľubnej kariéry právnika vo veľkomeste a odišiel na vidiek, aby sa stal duchovným vodcom malej skupinky moslimov. Zvláštnosťou celého príbehu je však to, že táto malá skupinka moslimov nemá vlastnú mešitu a podarilo sa jej presvedčiť miestneho anglikánskeho kňaza, aby im dovolil stretávať sa v pivnici ich kostola.

Už polovica poľských diecéz má komisie na prešetrenie minulosti

(Varšava, 26. január 2007 – ENI) Poľská katolícka cirkev v nadväznosti na nedávne odstúpenie arcibiskupa Wieglusa postupne zriaďuje komisie, ktoré majú vyšetriť možnú spoluprácu kňazov s bývalou tajnou štátnou bezpečnosťou.  V súčasnosti komisie pracujú už v polovici zo 44 diecéz poľskej katolíckej cirkvi. Popri arcibiskupovi Wieglusovi sa s popredných predstaviteľov cirkvi vzdal svojej funkcie aj rektor krakovskej katedrály Janusz Bielanski.

 

Evanjelické cirkvi v Namíbii smerujú k zjednoteniu

(Windhoek, 26. január 2007 – ENI) Všetky tri evanjelické cirkvi v Namíbii urobili po desaťročiach samostatnej existencie prvý významný krok k zjednoteniu. Cirkvi, z ktorých každá má rozdielne etnické pozadie a odlišnú koloniálnu minulosť ako aj protichodné skúsenosti s obdobím apartheidu, vytvorili v minulých dňoch spoločnú zjednotenú radu. „Hľadáme cesty pre spoločné aktivity a predovšetkým nám ide o posilnenie zjednoteného hlasu evanjelikov v našej krajine. Našim konečným cieľom je vytvorenie zjednotenej evanjelickej cirkvi v Namíbii,“ hovorí sa vo vyhlásení, ktoré pri založení rady podpísali biskupi evanjelických cirkví.

 

Cirkvi na Svetovom sociálnom fóre kritizujú ropné spoločnosti

(Nairobi, 26. január 2007  - ENI) Delegáti kresťanských cirkví a organizácií na Svetovom sociálnom fóre v Nairobi sa pripojili k skupinám občianskej spoločnosti a upozornili na aktivity veľkých ropných spoločností v rozvojových krajinách. „Ropné spoločnosti by sa mali správať v týchto krajinách, aby aj miestne obyvateľstvo malo podiel na zisku z ťažby tejto vzácnej suroviny“, povedal Arnold Temple z metodistickej cirkvi v Siera Leone. Temple to povedal v diskusii, ktorá nasledovala po vystúpení účastníkov z Nigérie. Tí totiž upozornili na to, ako ťažba ropy v delte Nigeru už niekoľko rokov vedie k stále väčšiemu zbedačovaniu miestnych obyvateľov.

 

Svetové sociálne fórum môže pomôcť nájsť mier pre Somálsko

(Nairobi, 24. január 2007 –ENI) Predstavitelia afrických cirkví, ktorí sa zúčastňujú na Svetovom sociálnom fóre v Nairobi vyzvali vlády afrických štátov, aby využili to, že vodca Únie islamských súdov v Somálsku, Šejk Šarif Ahmed, sa vzdal. Podľa predstaviteľov cirkví je to jedinečná príležitosť na začatie mierového procesu v krajine, ktorá sa už niekoľko rokov zmieta vo vojnovom konflikte. „Mali by sme túto príležitosť využiť a začať dialóg s islamistami a zapojiť ich konečne do mierových rozhovorov a procesu zmierenia v Somálsku“, povedal Fred Nyabera, ktorý je generálnym tajomníkom rady kresťanských cirkví v oblasti Veľkých jazier. 

 

Cirkvi v USA vyzvali Busha, aby doriešil izraelsko-palestínsky konflikt

(New York, 25. január 2007 – ENI) 40 predstaviteľov cirkví v Spojených štátoch amerických sa spoločne podpísalo pod výzvu adresovanú prezidentovi Georgovi Bushovi. Žiadajú v nej, aby sa prezident opäť začal venovať vyriešeniu izraelsko-palestínskeho konfliktu. Podľa predstaviteľov cirkví je ukončenie konfliktu naliehavou prioritou pre Spojené štáty. V liste, ktorý predstavitelia pravoslávnej, rímskokatolíckej, evanjelickej cirkvi a ďalších veľkých protestantských cirkví adresovali prezidentovi, sa hovorí, že vyriešenie tohto zdanlivo neriešiteľného konfliktu by malo ďalekosiahle pozitívne dopady nie len na samotnú oblasť ale aj na celý svet.

 

Príjem cirkví v Holandsku rastie napriek klesajúcemu počtu členov

(Utrecht, 25. január 2007 – ENI) Napriek klesajúcemu počtu členov zaznamenali cirkvi v Holandsku nárast svojich finančných príjmov. Nejde však o príjem z cirkevnej dane ale o pravidelnú spoločnú verejnú zbierku piatich cirkví. „Menej členov a napriek tomu väčší príjem“ – takto znel titulok uvádzajúci správu o výsledku minuloročnej ekumenickej kampane cirkví. Zbierka pritom nie je určená na dobročinné aktivity cirkví ale na pokrytie základných prevádzkových nákladov vrátane miezd farárov a administratívnych pracovníkov cirkvi.

 

V Bulharsku opäť udelili stredoveký pravoslávny titul „archon“

(Sofia, 24. január 2007 – ENI) Udelenie čestného titulu „archon“ vzbudilo v Bulharsku veľký rozruch. Pravoslávna cirkev v Bulharsku tento najvyšší čestný titul pre laikov udelila naposledy v 14. storočí. Teraz ním poctila podnikateľa Slavi Bineva, ktorý je okrem iného spájaný aj s prevádzkovaním viacerých nočných klubov. Pozorovatelia tento krok hodnotia ako súčasť skrytého boja o moc v bulharskej pravoslávnej cirkvi. Popri Binevovi si malá skupina vo vedení cirkvi presadila udelenie tohto prestížneho titulu ešte pre ďalších troch vplyvných ľudí z prostredia cirkvi.

 

Zo zdrojov agentúry  ENI vybral a zostavil:

Ondrej Prostredník,

Ekumenicka rada cirkví v Slovenskej republike,

e:mail prostrednik@ekumena.sk, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235)

 


Ekuména vo svete 4/2007

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 24. januára 2007 o 19:40

 

Vojnu proti terorizmu nemožno vyhrať bez zásadných zmien sveta

(Nairobi, 19. január 2007 – ENI)  Nositeľ Nobelovej ceny mieru a juhoafrický anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu varuje svetovú verejnosť pred ilúziou, že vojnu proti terorizmu možno vyhrať bez zásadných zmien vo svete. Podľa neho bude terorizmus víťaziť dovtedy, kým vo svete budú pretrvávať také podmienky, ktoré ľudí ženú do zúfalstva. „Nikto túto vojnu v toľkých kútoch sveta nemôže vyhrať, pokiaľ bude bojovať proti ľuďom, ktorých k zúfalým skutkom vedie chudoba, choroby a nevedomosť“, povedal Tutu.

 

Metodistická univerzita nechce Bushovu prezidentskú knižnicu

(Oxford, Ohio, 19. január 2007 – ENI) Južanská metodistická univerzita v Texsase, ktorá patrí medzi popredné vzdelávacie inštitúcie a je uznávaná pre svoju verejnú službu, sa dostala do vnútorných sporov pre príliš úzke prepojenie na manžela jednej zo svojich absolventiek, Laury Bushovej. Spolupracovníci jej manžela, súčasného prezidenta Spojených štátov amerických Georga Busha si totiž vybrali univerzitu ako miesto, kde vybudujú prezidentskú knižnicu. Zatiaľ, čo niektorí pracovníci univerzity sú návrhom poctení, iní sa rezolútne stavajú proti nemu. Argumentujú totiž tým, že umiestnenie knižnice súčasného prezidenta na pôde práve tejto univerzity, by poškodilo jej nezávislosť a ohrozilo jej základné poslanie.

 

Japonský kardinál sa u svojej vlády zastal utečencov

(Tokio, 19. január 2007 – ENI) Japonský kardinál Stephen Fumio Hamao sa pridal k hlasom vyzývajúcim japonskú vládu, aby sa priaznivejšie správala k utečencom, ktorí hľadajú útočisko na japonskom území. „Utečenci k nám neprichádzajú preto, aby sme s nimi zle zaobchádzali a trestali ich za to, že východisko zo svojej ťažkej situácie hľadajú v našej krajine,“ povedal kardinál Hamao. Problematika utečencov mu je dôverne známa, pretože v minulosti osem rokov pracoval ako predseda pápežskej rady pre pastorálnu starostlivosť o migrantov a utečencov. Po ukončení pôsobenia vo Vatikáne sa do Japonska vrátil v marci minulého roka.

 

Na Sri Lanke zastrelili evanjelického farára

(Bangalore, 18. január 2007 – ENI) Na severe oblasti Jaffna na Sri Lanke zastrelili príslušníci bezpečnostných síl evanjelického farára Nallathambyho Gnanaseelana. Zastrelený farár viedol misijnú prácu medzi tamilčanmi. Vo vyhlásení evanjelickej aliancie, ktoré vydali pri tejto príležitosti sa hovorí, že 38 ročného farára zastrelili po tom, čo svoju manželku a dcéry odviedol do nemocnice, aby im ošetrili zranenia po útoku na tamilskú menšinu. Vládne sily v poslednom období veľmi výrazne obmedzujú tamilskú menšinu v jej právach. Cirkvi sa na druhej strane usilujú o zlepšenie podmienok pre tamilčanov. Informáciu o smrti farára vydala Evanjelická aliancia na Sri Lanke.

 

Cirkvi v USA sú proti vyslaniu ďalších vojakov do Iraku

(New York, 18. január 2007 – ENI) Ekumenická rada cirkví v Spojených štátoch amerických kritizuje plány prezidenta Busha, podľa ktorých pripravuje zvýšenie počtu amerických vojsk v Iraku. Cirkvi združené v ekumenickej rade už dávnejšie odsudzujú prezidenta Busha za jeho politiku vojenského zásahu v Iraku. „Vyslanie ďalších vojakov do oblasti vôbec nesvedčí o zmene prezidentovej politiky. Je to jednoducho pokračovanie doterajšej zlej politiky“, uvádza sa vo vyhlásení cirkví, ktoré vydali po zverejnení Bushovho plánu zvýšiť počet amerických vojakov v Iraku na 21.000.

 

Ruská pravoslávna cirkev odmieta Juščenkove plány jedinej národnej cirkvi

(Moskva, 18. januára 2007 – ENI) Ruská pravoslávna cirkev vyjadrila svoj nesúhlas s nedávnymi výrokmi ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Ten totiž vyhlásil, že krajina potrebuje výbor, ktorý sa bude venovať zjednoteniu cirkví pôsobiacich na Ukrajine a jeho úlohou bude prekonať tisícročné rozdiely medzi jednotlivými tradíciami. Táto myšlienka nie je zo strany prezidenta Juščenka vôbec novinkou. Už v minulosti avizoval, že chce v krajine vytvoriť jednotnú národnú ukrajinskú kresťanskú cirkev. Stanovisko ruskej pravoslávnej cirkvi zverejnila agentúra Interfax minulý týždeň.

 

Anglikáni budú mať veľvyslanca cirkvi pre šport

(Canterbury, 18. január 2007 – ENI) Kresťania v Británii sa často sťažujú, že tamojšia anglikánska cirkev je príliš kritická voči tým, ktorí nechodia do kostola a služby cirkvi vyhľadávajú len vtedy, keď potrebujú pokrstiť svoje deti alebo pochovať svojich príbuzných. Jeden z anglikánskych biskupov sa však usiluje o zmenu situácie predovšetkým pokiaľ ide o postoj anglikánskej cirkvi k športovým aktivitám. „Cirkevné budovy sú svojim obsahom pre mnohých ľudí vzdialené aspoň tak ako cesta prvého človeka na Mars!“, povedal 54 ročný biskup Tony Porter.  Jeho veľkým projektom je menovanie vôbec prvého „veľvyslanca“ anglikánskej cirkvi pre šport na rok 2007. „Musíme ísť tam, kde sú ľudia“, povedal biskup pre agentúru ENI.

 

Nemecký minister zahraničných vecí ocenil príspevok cirkví pre EÚ

(Ženeva, 17. január 2007 – ENI)  Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier  vyzdvihol úlohu cirkví pri budovaní európskej jednoty a jej spoločných hodnôt. „V mnohých krajinách je to práve cirkev, kto medzi ľuďmi vytvára povedomie o význame spoločných európskych hodnôt a prispieva k vytvoreniu spoločnej európskej kultúry,“ povedal Steinmeier  na stretnutí s predstaviteľmi cirkví pri príležitosti začiatku nemeckého predsedníctva Európskej únie.

 

Cirkvi v Afrike chcú a vedia obnoviť svoj kontinent

(Nairobi, 17. január 2007 – ENI)  Generálny tajomník celoafrickej rady cirkví Biskup Mvume Dandala zdôraznil schopnosť a ochotu afrického kontinentu dosiahnuť obnovu. Na tému africkej obnovy hovoril v prednáške na 2. svetovom fóre pre teológiu a oslobodenie, ktoré sa v minulých dňoch konalo v kenskom hlavnom meste Nairobi. „Keď medzi nami vítame hostí z celého sveta, chceme im pripomenúť, že sme presvedčení o naliehavej potrebe obnoviť náš kontinent a zároveň vieme o našich schopnostiach plniť túto úlohu“, uviedol biskup Dandala pre agentúru ENI pri otvorení medzinárodného teologického fóra v Nairobi.

 

110 – ročný čínsky mních vidí tajomstvo dlhovekosti v modlitbe

(Hong Kong, 17. január 2007 – ENI) Čínsky mních z rádu trapistov Nicholas Kao Se-tsean, ktorý je pravdepodobne najstarším žijúcim mníchom na svete, oslávil svoje 110. narodeniny v kruhu svojej rodiny a svojich priateľov v Hong Kongu. Pri príležitosti svojich narodenín celebroval aj mimoriadnu omšu. Mníchovi priatelia hovoria, že na otázku o tajomstve dlhovekosti im vždy odpovedá: „Zanechajte hnev, tabak, jedy a všetky glutóny a cvičte, buďte pokorní, milosrdní, trpezliví a modlite sa!“

Biskup Huber varuje cirkvi pred politickou letargiou

(Schwerin, 22. január 2007 – EPD) Predseda Rady evanjelickej cirkvi v Nemecku biskup Wolfgang Huber varoval pred spomalením tempa sociálnych reforiem v Nemecku.  Podľa neho už teraz dochádza k meškaniu pri zavádzaní tak dôležitých zmien ako je reforma zdravotného a liečebného poistenia. Uviedol to v rozhovore pre pondelkové vydanie šverinských ľudových novín. Starosti mu robí aj rastúca znechutenosť ľudí voči politike. „Príliš veľa ľudí si myslí, že demokratické inštitúcie môžu fungovať aj vtedy, keď sa o ne nebudú starať“, hovorí biskup Huber. „Cirkev sa musí rozhodne postaviť proti takejto letargii“, nazdáva sa Huber a dodáva, že cirkev musí hovoriť za všetkých, ktorí to sami neodkážu.

 

Štruktúra cirkvi musí zodpovedať dobe a nie tradícii

(Jena, 18. januára 2007  - EPD)  Protestantské cirkvi v Nemecku sa môžu pri príprave reforiem veľa naučiť zo skúseností evanjelickej cirkvi v bývalom východnom Nemecku. Je o tom presvedčený riaditeľ Durínskej evanjelickej akadémie Michael Haspel. „Budúca štruktúra evanjelickej cirkvi v Nemecku sa musí odvodiť od aktuálnych úloh a potrieb dnešnej spoločnosti a nie je potrebné kŕčovito trvať na historických formách organizačnej štruktúry našich cirkví“, povedal Haspel vo svojej úvodnej prednáške pre nástupe do funkcie súkromného docenta jenskej univerzity. „Tak ako cirkvi v bývalej NDR museli svoju štruktúru prispôsobiť naliehavej potrebe svedčiť a slúžiť v spoločnosti poznačenej totalitným režimom, tak sa dnes musí cirkev pýtať, ako čo najlepšie splní svoje poslanie v dobe globálneho konzumného kapitalizmu“, povedal Haspel.

 

Zo zdrojov agentúry  EPD a ENI vybral a zostavil:

Ondrej Prostredník,

Ekumenicka rada cirkví v Slovenskej republike,

e:mail prostrednik@ekumena.sk, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235)

 


Ekuména vo svete 3/2007

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 17. januára 2007 o 19:40

 

Noko kritizuje postoj medzinárodného spoločenstva voči Sudánu

(Nairobi, 15. január 2007 – ENI) Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu Ishmael Noko povedal, že v záujme udržania všeobecnej mierovej dohody pre južný Sudán z roku 2005 musí medzinárodné spoločenstvo dodržať finančné záväzky vyjadrené v dohode. „Keď sa konala sudánska mierová konferencia, padlo tam mnoho záväzkov a krajiny prisľúbili vysokú finančnú podporu. Doteraz však väčšinu sľubov nesplnili,“ povedal Noko, ktorý vedie medzináboženskú mierovú delegáciu v Sudáne.

 

Predstavitelia cirkví v Sudáne vyzývajú na odstúpenie od mierovej dohody

(Nairobi, 10. január 2007 – ENI) Dva roky po podpise mierovej dohody, ktorou sa ukončila 21 rokov trvajúca občianska vojna v Sudáne, vyzývajú niektorí predstavitelia cirkví na juhu Sudánu na odstúpenie od dohody. Podľa nich totiž vláda v Chartúme nedokázala urobiť dosť pre presadenie jednoty. „Sever mal urobiť jednotu príťažlivou a presadiť všeobecnú mierovú dohodu. To sa však nestalo. Preto môžem potvrdiť, že my na juhu sa budeme usilovať o samostatnosť“, povedal Santino Maurino  z regionálnej katolíckej biskupskej konferencie v Sudáne pre agentúru ENI v Nairobi.

 

Nálety USA v Somálsku kritizujú aj cirkvi

(Nairobi, 12. január 2007 – ENI) Predstavitelia cirkví z oblasti východnej Afriky varujú pred nebezpečenstvom, ktoré môžu v tejto oblasti spôsobiť ďalšie nálety vzdušných síl Spojených štátov amerických. Podľa nich sú útoky na Úniu moslimských súdov v Somálsku veľmi nebezpečné a môžu spôsobiť zhoršenie už beztak kritickej situácie. „Terajšie pomery sa stanú ešte neznesiteľnejšími!“, varoval anglikánsky biskup Gideon Irei, ktorý je predsedom komisie pre mier a spravodlivosť.

 

Wieglusov prípad rozhneval pápeža

(Rím, 12. január 2007 – ENI) Týždeň po tom, čo arcibiskup Stanislav Wieglus rezignoval na svoju funkciu ozývajú sa v Ríme hlasy, že aféra vážne otriasla poľskou katolíckou cirkvou. Arcibiskup Wieglus sa prekvapivo vzdal funkcie, do ktorej bol vymenovaný krátko pred slávnostným uvedením do úradu arcibiskupa. Príčinou jeho rezignácie boli obvinenia zo spolupráce s komunistickou štátnou bezpečnosťou. Rímske noviny La Republica priniesli informáciu o tom, že pápež Benedikt XVI. sa veľmi nahneval na tých, ktorí mu zatajili informácie o Wieglusovej spolupráci so štátnou bezpečnosťou.

 

Vatikán víta rozhodnutie poľských biskupov vyšetriť svoju minulosť

(Rím, 15. január 2007 – ENI) Vatikán uvítal návrh poľskej konferencie katolíckych biskupov, podľa ktorého sú ochotní sami sa podrobiť vyšetrovaniu a prevereniu ich prípadnej spolupráce s bývalou komunistickou štátnou bezpečnosťou. Biskupská konferencia prijala návrh po tom, čo na funkciu rezignoval novo vymenovaný arcibiskup Stanislav Wieglus. „Som rád, že poľskí biskupi urobili takéto rozhodnutie, preskúmajú svoju minulosť a výsledky vyšetrovania postúpia svätému otcovi“, povedal vatikánsky štátny tajomník kardinál Tarcisio Bertone. „Nedostatok komunikácie môže byť nebezpečný vo všetkých oblastiach a znemožňuje prijímanie správnych rozhodnutí“, dodal kardinál.

 

Bývalí prezidenti USA stoja za novou baptistickou organizáciou

(Oxford, Ohio, 12. január 2007 – ENI) Bývalí prezidenti Spojených štátov amerických Jimmy Carter a Bill Clinton podporujú vznik nového baptistického zoskupenia. Úlohou novej organizácie má byť sociálna práca a tiež zlepšenie imidžu južanských baptistov. Tých totiž vníma verejnosť predovšetkým ako výberovú a elitársku cirkev. Nová organizácia už ohlásila termín svojho zakladajúceho zhromaždenia, ktoré bude začiatkom budúceho roka a pozvala naň aj najvyšších predstaviteľov Konvencie južanských baptistov.

 

Cirkvi na Sri Lanke kritizujú protiteroristické opatrenia

(Thirssus, India, 12. január 2007 – ENI)   Cirkvi na Sri Lanke vyzvali na zrušenie zákonov nariaďujúcich protiteroristické opatrenia. Podľa nich sú zákony zamerané jednostranne na zničenie etnických Tamilčanov, ktorí sú v ozbrojenom spore s vládou. Roztržky medzi vládnymi vojskami a tamilskými rebelmi postupne nadobúdajú podobu občianskej vojny. Predstavitelia cirkví sa však nazdávajú, že jednostranný postup vlády bude mať negatívny dopad na aktivity cirkví. „Je to nespravodlivý zákon a cirkvi preto nemôžu mlčať“, povedal predseda miestnej ekumenickej rady cirkví Kingsley Perera.

 

Katholikos Aram I. má obavy o demokraciu v Libanone

(Antelias, Libanon, 12. január 2007 – ENI) Bývalý moderátor Svetovej rady cirkví, katholikos Aram I., ktorý je najvyšším predstaviteľom Arménskej apoštolskej cirkvi, hovorí, že predstavitelia Libanonu by mali udržať dosiahnutú demokraciu a nepodnecovať roztržky, ktoré by ľahko mohli rozpútať nepokoje v krajine. „Libanon sa opäť nachádza v nebezpečenstve konfliktu“, povedal Aram I. „Napriek úsiliu zúčastnených strán udržať konflikt v medziach politickej a demokratickej výmeny názorov, stačí maličká iskra a napätá atmosféra sa premení na požiar. Krajinu by to uvrhlo do nepredvídateľných a nekontrolovateľných situácií“, nazdáva sa Aram I.

 

Podľa cirkví zambijský prezident blokuje prijatie novej ústavy

(Lusaka, 12. január 2007 – ENI) Zambijský prezident Levy Mwanawasa sa po voľbách v septembri 2006 dostáva pod stále väčší tlak zo strany cirkevných zoskupení a občianskej spoločnosti. Kritikom jeho politiky je aj opozičná strana Vlastenecký front, ktorá organizuje masové demonštrácie s cieľom presadiť prijatie novej ústavy. Mwanawasu opätovne zvolili do funkcie prezidenta 28. septembra 2006. Odvtedy sa stal terčom kritiky, ktorú mu adresuje ekumenická rada cirkví v Zambii, zambijská biskupská konferencia a združenia evanjelikálnych cirkví. Ich kritické stanoviská voči prezidentovi podporuje aj občianske združenie Fórum Oasis.

 

Kresťania v Indii žiadajú vládu o preskúmanie zákona o prestupoch

(Thrissur, India, 10. január 2007 – ENI)    Kresťanské skupiny v Indii kritizujú časti zákona, ktorý zakazuje zmenu náboženstva. Zákon, ktorý platí na severe Indie v štáte Pradeš, presadila Národná kongresová strana Indie a vyšla ním v ústrety malej, ale extrémistickej hinduistickej menšine. Ekumenická rada cirkví Indie sa preto obrátila na federálnu vládu Indie, ktorú vedie práve Národná kongresová strana. Vo svojej žiadosti naliehajú na vládu, aby zastavila vykonávanie zákona.

 

V Írksu odchádza najdlhšie slúžiaci anglikánsky biskup do dôchodku

(Dublin, 10. január 2007 – ENI) Anglikánska cirkev v Írsku zvolila nového arcibiskupa a primasa Írska. Je ním 62-ročný arcibiskup Alan Harper a vo funkcii vystrieda svojho predchodcu arcibiskupa Eamesa, ktorý po 20 rokoch pôsobenia na čele cirkvi odchádza do dôchodku. Arcibiskupa volí 11 členný zbor biskupov a volebné zhromaždenie sa konalo v Dubline. Odchádzajúci arcibiskup Eames sa tak stáva najdlhšie pôsobiacim anglikánskym biskupom.

 

Cirkvi v Jeruzaleme vyzývajú palestínske frakcie na zmierenie

(Jeruzalem, 15. január 2007 – ENI) Predstavitelia cirkví v Jeruzaleme vyslovili varovanie na adresu palestínskych frakcií. Podľa nich môže ich správanie vyvolať občiansku vojnu. Zároveň ponúkli sprostredkovateľské rozhovory, ktoré by pomohli ukončiť násilie a venovať sa skutočnej priorite, ktorou je nezávislosť Palestíny. „Ako predstavitelia cirkví v Jeruzaleme sme znepokojení súčasnou situáciou na palestínskych územiach a cítime svoju povinnosť prehovoriť a vysloviť naše obavy o všetkých našich ľudí, kresťanov ale aj moslimov. Vedú nás k tomu stále sa zhoršujúce vzťahy medzi predstaviteľmi hnutia Fatah a strany Hamas a ozbrojenými silami“, hovorí sa vo výzve zverejnenej v pondelok.

 

Nemeckí politici chcú prísnejšie sledovať scientológov

(Berlín, 13. január 2007 – EPD) Politici v Nemecku sa bez ohľadu na stranícku príslušnosť zhodujú v tom, že je potrebné prísnejšie sledovať aktivity scientologickej cirkvi. Táto organizácia totiž minulú sobotu v Berlíne otvorila svoju novú centrálu. Zaujímavé je, že otvorenie sa obišlo bez veľkých protestov a svoj nesúhlas vyjadrilo len niekoľko málo občanov s transparentmi. Podpredseda spolkového snemu Wolfgang Thriese verejne navrhol, aby úrad na ochranu ústavy preveril, či v tomto prípade nie je potrebné posilniť sledovanie situácie. „Scientológia nie je náboženským spoločenstvom ani cirkvou, ale veľmi dobre strategicky premyslená podnikateľská organizácia,“ povedal Thriese.

 

V Nemecku rastie počet prestupov na Islam

(Hamburg, 13. január 2007 – EPD) Podľa správy, ktorú zverejnil nemecký týždenník Der Spiegel počet Nemcov, ktorí prestúpili na Islam v poslednom období výrazne stúpol. Týždenník s odvolaním na zatiaľ nezverejnenú štúdiu hovorí, že v čase medzi júlom 2004 a júnom 2005 prestúpilo v Nemecku na Islam  4.000 ľudí. Oproti minulému roku je to štvornásobne vyšší počet. „Mnohí z konvertitov boli pred tým veriaci kresťania“, hovorí sa v správe. Štúdiu urobili na základe poverenia spolkového ministerstva vnútra a onedlho by mala byť zverejnená. Počet moslimov v Nemecku sa odhaduje na 3 milióny.

 

Zo zdrojov agentúry  EPD a ENI vybral a zostavil:

Ondrej Prostredník,

Ekumenicka rada cirkví v Slovenskej republike,

e:mail prostrednik@ekumena.sk, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235)

 


Ekuména vo svete 2/2007

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 10. januára 2007 o 19:40

 

Ruský pravoslávny patriarcha vyzval veriacich, aby boli svetlom sveta

(Moskva, 7. január 2007  - EPD)  Pravoslávni kresťania v noci na nedeľu začali sláviť tohtoročné Vianoce. V Rusku sa konala hlavná bohoslužba v moskovskej katedrále Krista Vykupiteľa a za účasti viac než 5.000 veriacich ju viedol patriarcha Alexij II. Vo svojom posolstve vyzval veriacich, aby boli svetlom sveta, ktoré svieti aj v temných chvíľach života, pretože narodený Kristus napĺňa ľudí večným pokojom a radosťou. Do ruskej pravoslávnej cirkvi patrí 27000 cirkevných obcí a hlási sa k nej 60% zo 143 miliónovej ruskej populácie. Termín vianočných sviatkov sa v ruskej pravoslávnej cirkvi riadi podľa juliánskeho kalendára, ktorý je v súčasnosti voči gregoriánskemu kalendáru posunutý o 13 dní. Vianočné sviatky sú pre pravoslávnych zároveň záverom 40 dňového pôstu.

 

Rezignácia Stanislawa Wieglusa je pre cirkev ťažká skúsenosť

(Varšava, 8. január 2007 – ENI) Poľskí rímskokatolícki biskupi žiadajú média, aby rešpektovali rezignáciu Stanislawa Wiegluša na úrad varšavského arcibiskupa. Jeho rozhodnutie súvisí s obvineniami zo spolupráce s poľskou komunistickou tajnou políciou. „Cirkev v Poľsku sa musí s pokorou pozrieť na svoju minulosť, prítomnosť a budúcnosť“, hovorí sa v stanovisku, ktoré médiám poskytol predseda poľskej katolíckej konferencie biskupov arcibiskup Jozef Michalik. „Všetkých veriacich žiadame, aby sa snažili prijať túto ťažkú skúsenosť v duchu viery“, hovorí sa ďalej v stanovisku.

 

Najvyšší súd v Indii vyšiel v ústrety kresťanom

(Thirssur, India, 8. január 2007 – ENI) Cirkvi v južnej Kerale, jednom zo štátov Indie, privítali rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorým zrušil zákon prijatý tamojšou, komunistami vedenou koalíciou. Zákon smeroval k obmedzeniu právomocí náboženských a iných menšín žijúcich na území tohto indického spolkového štátu. „Súd nám pomohol nastoliť ústavné právo na rovnoprávne postavenie náboženských menšín“, hovorí sa v stanovisku Rady cirkví, ktoré zverejnili v reakcii na rozhodnutie súdu.

 

Ban Ki-moon urobil zlý krok pri hodnotení Saddamovej popravy

(Oslo, 8. január 2007 – ENI) Tor Berger Joergensen, ktorý má byť onedlho uvedený do úradu diecézneho biskupa evanjelickej cirkvi v Nórsku, kritizoval výroky nového generálneho tajomníka OSN. Ban Ki-moon podľa neho urobil krok späť v dosiahnutých medzinárodných štandardoch v otázke trestu smrti. V liste, ktorý budúci biskup adresoval nórskemu ministrovi zahraničných vecí Jonasovi Gahrovi Stoeremu kritizuje Ban Ki-moona za jeho výroky v súvislosti s popravou bývalého irackého prezidenta Saddama Husseina. Podľa biskupa Joergensena urobil generálny tajomník OSN vážny posun v hodnotení trestu smrti, keď ho prestáva vnímať ako významnú etickú otázku, ktorá sa dotýka celého medzinárodného spoločenstva a urobil z nej vec, o ktorej môžu rozhodovať jednotlivé krajiny v závislosti od svojich národných záujmov.

 

Svetový luteránsky zväz povedie medzináboženskú delegáciu do Sudánu

(Ženeva, 8. január 2007 – ENI) Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu Ishmael Noko bude viesť delegáciu smerujúcu do Sudánu s cieľom posilniť mierový proces. Od januára 2005 platí mierová dohoda medzi vládou Sudánu a Sudánskou ľudovou oslobodzovacou armádou. Delegácia pozostáva z predstaviteľov viacerých náboženstiev. „Náboženské motívy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v konfliktoch v Sudáne, Ugande a ďalších krajinách v tejto oblasti“, povedal Noko pre agentúru LWI krátko pred odchodom v utorok 9. januára.

 

Nepokoje na Sri Lanke neustali ani na Vianoce

(Batticaloa, Sri Lanka, 7. január 2007 – ENI) Oslavy Vianoc na východe Sri Lanky v oblasti Batticaloa boli pre tamojších kresťanov poznačené vážnou krízou v súvislosti s tamojšou vojnou. V dôsledku bojov sa dali do pohybu veľké počty utečencov. „Vianoce skutočne neboli pre nás dôvodom na radosť“, povedal pastor metodistickej cirkvi v Batticaloa Andres Jesudasan. Tisícky tamilských utečencov prišli do Batticaloy z oblasti Vahari, ktorú okupujú rebeli.

 

Templetonovu cenu dostala bosnianska režisérka

(Ženeva, 7. január 2007 – ENI) Bosnianska režisérka Jasmila Zbaničová získala minuloročnú cenu Johna Templetona za film Grbavica. Vo svojej snímke dokumentuje tragické dôsledky systematického znásilňovania bosnianskych žien počas vojny na Balkáne. „Grbavica je časť mesta v Sarajeve, ktorá leží na druhej strane našej ulice a počas vojny ju obsadila srbsko-černohorská armáda. Zriadili tu tábor a mučili v ňom obyvateľov nášho mesta“, hovorí režisérka Zbaničová v rozhovore pri príležitosti udelenia ceny. Templetonovou cenu udeľuje každoročne ekumenická porota pri Konferencii európskych cirkví a jej cieľom je podpora filmovej tvorby zameranej na pozdvihnutie kresťanských etických hodnôt.

 

Deti v Nemecku zbierali peniaze pre svojich vrstovníkov 

(Trier, Nemecko, 7. január 2007 – ENI, EPD) Viac ako pol milióna detí z nemeckých základných škôl vyšlo do ulíc na sviatok Zjavenia Krista Pána, 6. januára. Išlo o jednu z najväčších dobročinných akcií, ktorú organizujú nemecké cirkvi na pomoc deťom. Žiaci vo veku 6 až 13 rokov sa prezliekli za troch kráľov z východu, Gašpara, Melchiora a Balsazára a predvádzali biblický príbeh, podľa ktorého sa mudrci od východu prišli pokloniť narodenému Ježišovi Kristovi. V tejto súvislosti upozornila biskupka evanjelickej cirkvi Margot Kässmannová, že každý týždeň zomrú v Nemecku dve deti na následky násilia, zneužívania alebo zanedbávania. Podľa nej je to jasná úloha pre cirkev, politikov a občiansku spoločnosť.

 

Gustav-Adolf-Werk oslávi 175. výročie činnosti

(Hannover/Lipsko, 7. január 2007 – EPD) Hanoverská biskupka Margot Kässmannová ocenila projekty evanjelického dobročinného spolku Gustav-Adolf-Werk. Spolok v tomto roku oslávi 175. výročie svojho pôsobenia. Od roku 1832 podporuje menšinové evanjelické cirkvi vo svete, najmä vo východnej Európe ale aj v Latinskej Amerike a Ázii. Podľa Kässmannovej je táto činnosť aj naďalej potrebná. „Protestantské cirkvi“ – ako zdôraznila – „sa všade vo svete zasadzujú za slobodu svedomia, ľudskú dôstojnosť a rovnoprávnosť.“ Ústredie spolku je v Lipsku a svoju činnosť rozvíja v 40 cirkvách v 35 rozličných krajinách sveta. Ročne podporí spolok približne 150 projektov. Meno spolku pochádza od švédskeho kráľa Gustava II. Adolfa, ktorý v Tridsaťročnej vojne podporoval nemeckých protestantov.  

 

Do Číny vyšlú nemeckého misionára – učiteľa teológie

(Neuendettelsau, 7. január 2007 – EPD) Sigurd Kaiser bude prvým nemeckým teológom, ktorý bude pôsobiť v Číne ako pedagóg pre budúcich čínskych farárov. Diplomovaný teológ a fyzik Kaiser bude v najbližších rokoch pracovať ako docent na teologickom seminári v Nanjingu severozápadne od Šanghaja. Do tejto misijnej služby ho vysiela bavorská misijná organizácia Centrum misie pre jeden svet. V seminári v súčasnosti študuje 150 teológov a Kaiser bude pôsobiť na katedre novo zmluvnej teológie. V súčasnosti stúpa v Číne záujem o štúdium teológie a na jedno ponúkané študijné miesto sa hlási 10 záujemcov. Počet kresťanov v Číne sa odhaduje na 100 miliónov.

 

Anglikánsky biskup kritizuje kenskú vládu pre zatvorenie hraníc Somálčanom

(Nairobi, 4. január 2007 – ENI) Kenský anglikánsky arcibiskup Benjamin Nzimbi vyzval vládu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie, ktorým nariadila uzatvorenie hraníc a znemožnila tým vstup utečencom zo susedného Somálska. „V situáciách ako je táto, keď ide o krízu, sa musíme vedieť zachovať ľudsky“, povedal arcibiskup pre agentúru ENI po tom, čo vláda 3. januára oznámila uzatvorenie hraníc a deportáciu somálskych utečencov, ktorí prekročili hranice Kene. „Nemôžeme dovoliť, aby sa títo ľudia museli  vrátiť tam, kde ich čaká smrť“, dodal arcibiskup.

 

Litovský symbol duchovnej opozície proti komunizmu poškodil požiar

(Varšava, 4. január 2007 – ENI) Litovský Vrch krížov, ktorý sa počas sovietskej éry stal symbolom duchovnej opozície, utrpel vážne poškodenie v dôsledku požiaru. „Našťastie zostali najvzácnejšie kríže zachované a škoda je viac morálna ako materiálna“, povedal Eugenijus Bartulius, rímskokatolícky biskup zo Siauliai. „Hoci niektoré z veľkých krížov zhoreli, ide o jednoduché diela, ktoré možno ľahko nahradiť“, dodal biskup. Ministerstvo vnútra uviedlo, že na uhasenie ohňa boli potrebné štyri požiarne jednotky a požiar zasiahol rozsiahlu plochu.

 

Zo zdrojov agentúry  EPD a ENI vybral a zostavil:

Ondrej Prostredník,

Ekumenicka rada cirkví v Slovenskej republike,

e:mail prostrednik@ekumena.sk, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235)

 


Ekuména vo svete 1/2007

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 3. januára 2007 o 19:40

 

Kresťania vstupujú do nového roka s prosbou o požehnanie

(Hamburg, 29. december 2006 – EPD)    Posledný deň roka za svoje meno vďačí pápežovi zo 4. storočia Silvestrovi I. Ako biskup Ríma zomrel 31. decembra 335. Neskôr ho vyhlásili za svätého a deň jeho úmrtia tak získal jeho meno: Silvester. 1. január bol ako začiatok roka stanovený ešte v roku 46. pred Kristom. Postarala sa o to reforma kalendára, ktorú nariadil rímsky cisár Július Cézar. Prechod zo starého do nového roka bol oddávna spojený s rituálmi a ľudovými zvykmi. Ich úlohou bolo čím väčším hlukom zahnať zlých duchov minulosti. Pri pohľade na nový rok sa budúcnosť stávala predmetom veštenia. Obe tradície sa vo forme hlučných ohňostrojov a horoskopov zachovali až do dnešných dní. Obsahom kresťanského slávenia prelomu rokov je biblické zamyslenie, ktoré s pokáním hodnotí uplynulý čas a s nádejou sa obracia na Boha s prosbou o požehnanie budúcnosti.

 

Novoročné ekumenické stretnutie mládeže Taizé bolo v Záhrebe

(Zagreb, 28. december 2006 – EPD) V Záhrebe sa v pondelok 1. januára skončilo európske ekumenické stretnutie mládeže, ktoré organizuje komunita z Taizé. V chorvátskom hlavnom meste sa pri tejto príležitosti zišlo 40.000 mladých ľudí z celej Európy ako aj z ďalších kontinentov. V pozdrave, ktorý stretnutiu adresoval pápež Benedikt XVI. zdôraznil dôležitosť bratsko-sesterskej spolupatričnosti ľudí. Pripomenul tiež význam tohto pokojného stretnutia, ktoré sa pre Chorvátsko, v minulosti ťažko skúšané konfliktami, stáva znakom nádeje. Anglikánsky arcibiskup Rowan Williams  vo svojom pozdrave povedal: „Vzájomnú dôveru potrebujeme tak, ako potrebujeme čerstvý vzduch. Kvôli podozreniam, pochybnostiam a zúfalstvu náš svet postupne stráca dych“. Pozdravy stretnutiu zaslali aj ekumenický patriarcha Bartolomej I. a ruský pravoslávny patriarcha Alexij II.

 

Ľudí možno osloviť aj dobrými správami

(Berlín, 28. december 2006 – EPD) Evanjelickí biskupi v Nemecku sa pozerajú na nový rok 2007 s nádejou. Predseda Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku, biskup Wolfgang Huber  na prelome rokov vyzval ľudí, aby pri pohľade do budúcnosti neprepadali pesimizmu. Podobne aj zástupca predsedu, durínsky biskup Chistoph Kähler povzbudil ľudí, aby našli odvahu potrebnú pre zmeny. „Rok 2006 ukázal, že ľudí možno osloviť aj dobrými správami. Ľudia túžia počuť o tom, čo sa darí,“ povedal biskup Huber v novoročnom rozhovore pre berlínsky bulvárny denník B.Z. Huber tak kritizoval nepísané pravidlo bulvárnych médií, podľa ktorého len zlé správy sú dobrými správami. Podľa neho boli najdôležitejšie správy minulého roka vždy dobré správy. Jednou z takých správ je pozitívny obrat vo vzťahu k rodine. „Som presvedčený o tom, že rodina bude najdôležitejšou témou roku 2007“, dodal biskup Huber.

 

Moslimský sviatok obetovania má biblické pozadie

(Darmstadt, 28. december 2006 – EPD) Medzikultúrna rada v Nemecku vyzvala moslimov, kresťanov a židov, aby pri príležitosti moslimského sviatku obetovania, ktorý slávia od 31. decembra do 3. januára usporiadali spoločné mezdináboženské podujatia. Podľa usmernenia rady sa môžu kresťania, židia a moslimovia pri takýchto podujatiach spoločne modliť modlitby požehnania a čítať žalmy, ktoré sú spoločné a nachádzajú sa v posvätných knihách všetkých troch náboženstiev. Pri týchto stretnutiach sa však má zachovať odlišné vnímanie Boha v jednotlivých náboženstvách. Napriek tomu je tento sviatok príležitosťou pre zdôraznenie spoločných rysov týchto troch monoteistických náboženstiev. Moslimský sviatok obetovania má svoj pôvod v príbehu o Abrahámovi, ktorého moslimovia označujú menom Ibrahim. Podľa biblického rozprávania Abraháma vyzval Boh, aby obetoval svojho syna. Keď však videl jeho poslušnosť, zastavil ho a prikázal mu obetovať zviera.

 

Nemeckí kresťanskí demokrati žiadajú posilnenie práv kresťanov v Turecku

(Berlín, 28. december 2006 – EPD) Generálny tajomník Kresťanskej demokratickej únie v Nemecku Ronald Pofalla naliehavo vyzval k posilneniu práv kresťanskej menšiny v Turecku. „Nemôžeme akceptovať stav, pri ktorom sú kresťania v Turecku diskriminovaní a ich právo na náboženskú slobodu je obmedzované“, povedal Pofalla v Berlíne pri predstavení novej publikácie o ľudských právach, ktorú vydala nadácia Konrada Adenauera. Pofalla pripustil, že turecká vláda v poslednom období urobila niekoľko krokov smerom k zlepšeniu situácie. Ako príklad uviedol povolenie zriadiť kresťanské modlitebne v turistických oblastiach. Naďalej však pretrváva právny stav, pri ktorom cirkvi nemajú právo na uznanie svojej právnej subjektivity. V dôsledku toho potom nemajú ani právo na nadobúdanie a vlastnenie majetku potrebného pre bohoslužobné stretnutia a vzdelávanie duchovných. Ako ďalší príklad uviedol zlé postavenie žien v Turecku, ktoré sú ešte stále vystavené vraždám na základe podozrenia z nevery.

 

Nemci predsedajú EÚ a chcú do jej ústavy dostať meno Božie

(Hannover, 29. december 2006 – EPD)    V súvislosti so začiatkom nemeckého predsedníctva Európskej únie vyzvala Rada Evanjelickej cirkvi v Nemecku na zavedenie zmienky o Bohu do zmluvy o ústave pre Európsku úniu. „Európska politika sa musí budovať podľa  meradiel ľudskej dôstojnosti a s tým súvisiaceho chápania ľudskej bytosti“, povedal predseda Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku biskup Wolfgang Huber. Podľa kresťanského učenia o človeku je otázka ľudskej dôstojnosti centrálnou otázkou. Dôstojnosť človeka sa podľa tohto učenia neodvodzuje od schopností a výkonu človeka ale je daná každej bytosti ako dar od Boha. Preto ľudská dôstojnosť patrí všetkým, aj tým, ktorí ju sami z rôznych dôvodov nedokážu vyjadriť, teda nenarodené deti, postihnutí a zomierajúci. Pre ďalšie napredovanie Európskej únie je preto dôležité, aby jej 27 členských štátov tvorilo spoločenstvo hodnôt. „Kreťansko-židovská tradícia v tomto ohľade v rozhodujúcej miere ovplyvnila základné hodnoty Európskej únie“, uvádza sa vo vyhlásení Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku.

 

Ochrana nedele sa v Nemecku stane predmetom súdnej žaloby

(Hannover, 28. december 2006  - EPD) Hannoverská evanjelická biskupka Margot Kässmannová vyzvala cirkvi, aby sa ani v nastávajúcom roku nevzdávali v zápase za ochranu nedele a v odsudzovaní pravicového extrémizmu. Biskupka najväčšej nemeckej evanjelickej cirkvi je pripravená na ochranu nedele a sviatkov využiť všetky dostupné právne prostriedky. „Sme ochotní podať žalobu a preveriť jej oprávnenosť prostredníctvom všetkých právnických inštancií“, povedala Kässmannová. Cirkvi nesmú zopakovať chybu, ktorú urobili v roku 1995, keď došlo k zrušeniu evanjelického sviatku pokánia a modlitieb. Vtedy sa totiž príliš spoliehali na zodpovednosť politikov, ktorí však v konečnom dôsledku zachovanie sviatku nepodporili. „Musíme včas spustiť kampaň na ochranu nedele a apelovať na povedomie občanov“, dodala biskupka Kässmanová.

 

Losovanie biblických veršov je pietistickou novoročnou tradíciou

(Štutgart, 28. december 2006 – EPD) Nový rok sa vo väčšine pietistických evanjelických cirkevných zborov začína podľa starého zvyku losovaním biblických veršov. Hneď v prvých hodinách nového roka  si členovia zborov vyberú spomedzi kartičiek, na ktorých sú napísané biblické verše a vhodné verše z duchovných piesní. Tento zvyk pramení v 17. storočí a zrodil sa v prostredí pietizmu, ktorý v evanjelickej cirkvi zdôrazňuje potrebu osobnej zbožnosti. V evanjelickej cirkvi vo Würtembergsku , ktorá patrí medzi významných pokračovateľov pietistickej tradície, je tento zvyk samozrejmosťou. Preto sa aj biskup cirkvi, Frank Otfried July zúčastnil 1. januára na losovaní biblických veršov v jednom z cirkevných zborov v Štutgarte. S touto tradíciou je spojené aj vydávanie zbierky vylosovaných biblických veršov na každý deň. V roku 2007 tak vychádza už 277. ročník

 

Zo zdrojov agentúry  EPD a ENI vybral a zostavil:

Ondrej Prostredník,

Ekumenicka rada cirkví v Slovenskej republike,

e:mail prostrednik@ekumena.sk, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235)

 

späť na hlavnú stránku    home  Home English    home     EN                                                                                             hore

 
.::.   .::.
 .::. ( © 2007 ERCSR