logo ERCEkumenická rada cirkví v SR


Ekuména vo svete -  prepis relácií - jún 2008


Ekuména vo svete 26/2008

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 25. júna 2008 o 19:20

 

Pre švajčiarsku futbalovú hviezdu je Biblia rovnako dôležitá ako futbal

Ženeva, 17. júna 2008 – ENI

Futbalista švajčiarskej jedenástky Johan Vonlanthen vraví, že od doby svojho debutu ako futbalovej hviezdy na medzinárodnej úrovni prešiel hlbokými a zásadnými vnútornými zmenami. Uvedomil si, že za mnohé zo svojich úspechov na ihrisku vďačí svojej kresťanskej viere. Biblia je preňho rovnako dôležitá ako futbal. „Pred každým zápasom ďakujem Bohu a modlím sa. Na futbalovom poli nachádzam v Bohu silu. Viera mi pomohla stať sa novým človekom. Vďaka Ježišovej prítomnosti v mojom živote, som bližšie k Bohu“, povedal Vonlanthen pre švajčiarsky denník Le Matin, keď hovoril o európskych futbalových majstrovstvách Euro 2008, ktoré sa v týchto dňoch završujú v Švajčiarsku a Rakúsku.

„Nasledovať Ježiša vo virtuálnom priestore“

Ženeva, 19. júna 2008 – WCC

Internet sa v dnešnej dobe rozvinul natoľko, že sa stal sociálnou sieťou, kde si jednotlivci i inštitúcie môžu navzájom vymieňať myšlienky a nápady prostredníctvom textu, zvukov či obrazov. Internet týmto ponúka príležitosti, ale tiež výzvy aj pre cirkvi.  Možnosťami využitia internetu a ďalších elektronických médií sa zaoberala 13. Európska kresťanská internetová konferencia 13. – 17. júna v Lyone vo Francúzsku. Účastníci, ktorí prišli z krajín od Islandu až po Rumunsko, sa na nej podelili o svoje pohľady na to, ako by cirkvi mali, slovami jedného z hlavných prednášateľov „nasledovať Ježiša vo virtuálnom priestore“. Medzi projektmi, ktoré účastníci na konferencii predstavili, bol napríklad interaktívny virtuálny kostol pre deti, ktorí na internete pripravili Fíni, či program pastorálnej starostlivosti prostredníctvom emailov a sms-iek, ktorý využívajú vo Švajčiarsku.

V Jeruzaleme sa koná stretnutie anglikánskych duchovných, ktorí sú proti vysväcovaniu homosexuálov

Jeruzalem, 20. júna 2008 – ENI

Viac ako tisíc vedúcich predstaviteľov cirkví Anglikánskeho spoločenstva, ktorí nesúhlasia s ordináciou homosexuálov, sa zhromaždilo na stretnutí v Jeruzaleme. Medzi prítomnými je i 280 biskupov z Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Väčšina účastníkov summitu, ktorý sa koná od 22. do 29. júna, je z južnej pologule. Zúčastnení duchovní predstavitelia tvrdia, že budú bojkotovať najbližšiu - 10. Lambetskú konferenciu v Anglicku. Tá sa má začať 16. júla. Lambetská konferencia je najvyšším stretnutím anglikánskych biskupov a koná sa raz za 10 rokov. Jednou z dlhodobých príčin rozporov vnútri Anglikánskeho spoločenstva je otázka posväcovania zväzkov partnerov rovnakého pohlavia a vysvätenie Gene Robinsona, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii a žije s partnerom, za biskupa Episkopálnej cirkvi v USA.

V Poľsku zakázali reklamu, ktorá urážala náboženské cítenie

Varšava, 17. júna 2008 – ENI

Poľská firma vyrábajúca odevy musela zastaviť celonárodnú reklamnú kampaň. V reklame zobrazovala tínedžerov v sexuálne vyzývavých pózach s ružencom, ktorý katolícki veriaci používajú pri modlitbách. Reklamu oficiálne odsúdila Poľská etická komisia pre reklamu. „Toto bola reklama, voči ktorej protestovalo najväčšie množstvo ľudí za niekoľko posledných rokov“, povedal novinárom 9. júna vo Varšave Konrad Drozdowski, riaditeľ etickej komisie. „Okrem 280 oficiálnych sťažností a niekoľko desiatok petícií, sme dostali stovky emailov a listov a viac ako 500 telefonátov. Samotná táto reklama vyprovokovala viac protestov ako všetky ostatné za niekoľko rokov.“, doplnil. Odevná firma bola prinútená reklamu stiahnuť.

Vznikol Ruský Národný výbor Svetového Luteránskeho zväzu

21. júna 2008 – LWI

V Rusku založili Národný výbor Svetového Luteránskeho zväzu. Bude zastrešovať a koordinovať prácu Evanjelickej luteránskej cirkvi v Rusku a Evanjelickej luteránskej cirkvi Ingrie na území Ruska a dcérskej cirkvi prvej z nich – Evanjelickej luteránskej cirkvi na Európskom území Ruska, na Urale, Sibíri a Ďalekom východe. Ruský Národný výbor Svetového Luteránskeho zväzu založili s cieľom, aby cirkvi spoločne zvestovali Slovo Božie a rozvíjali spoločné aktivity. Má napomôcť aj rozvoju vzťahov medzi štátom a evanjelickým spoločenstvom. „Evanjelické cirkvi na celom svete sa môžu mnoho naučiť zo skúseností viery evanjelikov v Rusku“, povedala reverendka Eva Sibylle Vogel-Mfato - Európska regionálna tajomníčka zväzu. Blahoželajúc ruským cirkvám dodala „Svetové evanjelické spoločenstvo bude sprevádzať nový národný výbor a modliť sa za Bože požehnanie pre jeho činnosť.“

Založenie Národného výboru Svetového Luteránskeho zväzu v Ruskej federácii sa uskutočnilo v Novosaratovke neďaleko Sv. Peterburgu v rámci medzinárodnej konferencie na tému „Cirkev a štát v post-sovietskych krajinách 15 rokov po Perestrojke“, ktorá sa konala 24. – 25. apríla.

Manželka ukrajinského prezidenta vyzýva k zrušeniu daní pre cirkvi

Kyjev, 19. júna 2008 – ENI

Katerina Juščenkovová, prvá dáma Ukrajiny, povedala, že cirkevné charitatívne organizácie by nemali platiť dane a naliehala na zmenu zodpovedajúceho zákona. „Žiadam našu vládu a parlament, aby urobili to, čo robí väčšina civilizovaných národov: aby zastavili pokutovanie každého občana, organizácie, či nadácie, ktoré sa snažia pomáhať štátu pri riešení jeho hrozných sociálnych problémov.“ Juščenkovová predniesla tieto slová 13. júna na konferencii v rámci Ekumenického sociálneho týždňa v Ľvove na západe Ukrajiny. Prvá dáma Ukrajiny predsedá správnej rade charitatívnej nadácie Ukrajina 3000, ktorá sa usiluje napomáhať obnove a rozvoju tradície dobročinnej a zodpovednej spoločnosti v Ukrajine.

Austrália by mala minúť rovnako na znovuvybudovanie Iraku ako použila na vojnu

Melbourne, 2. júna 2008 – ENI

Austrálsky vysoký cirkevný predstaviteľ povedal, že jeho krajina by mala vynaložiť rovnaké finančné prostriedky na rekonštrukciu vojnou zničeného Iraku aké využila na vojenské operácie v ňom. Reverend Gregor Henderson, prezident Zjednocujúcej sa cirkvi Austrálie to vyhlásil po tom, ako Austrália oznámila, že ukončila bojové operácie v Iraku. „Žiadame vládu, aby vynaložila také isté množstvo peňazí na znovu-vybudovanie, rekonštrukciu a uzdravenie národa, ktorý bol v posledných piatich rokoch ubíjaný do zúfalstva, ako sa použilo na vojenské úsilia“, povedal začiatkom júna reverend Henderson.

Kresťania vyzývajú k modlitbám za Zimbabwe, kde sa v piatok budú konať voľby

Harare/Ženeva, 19. júna 2008 – WARC/WCC/ENI

Cirkvi v Zimbabwe a na celom svete vyzývajú k modlitbám pred rozhodujúcim kolom prezidentských volieb v Zimbabwe. Zdroje uvádzajú, že v dôsledku politicky motivovaného násilia už prišlo v tejto juhoafrickej krajine o život viac ako 75 ľudí, ktorí stáli v opozícii voči súčasnej vláde na čele s prezidentom Mugabem.  Svetová rada cirkví a Svetový reformovaný zväz vyzvali členské cirkvi, ale i všetkých veriacich na svete, k intenzívnym modlitbám pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať tento týždeň v piatok 27. júna. Budú druhým rozhodujúcim kolom, ktoré je dôsledkom prvého kola prezidentských volieb. Prvé kolo sa konalo 29. marca.  „Z dôveryhodných správ sa dozvedáme, že dochádza k do očí bijúcemu zastrašovaniu voličov. Ľudia sú mučení, niektorí až na smrť“, povedal reverend Setri Nyomi, generálny tajomník Svetového reformovaného zväzu. „Prosím, pridajte sa ku kresťanom z celého sveta v modlitbách za Zimbabwe počas celého tohto týždňa.“

Generálny tajomník Svetovej rady cirkví, reverend Samuel Kobia napísal okrem výzvy k modlitbám 18. júna i naliehavý list generálnemu tajomníkovi OSN Ban Ki-moonovi. Vyjadril v ňom prehlbujúce sa obavy ohľadom situácie v Zimbabwe a požiadal Organizáciu spojených národov, aby využila svoje zdroje a zabezpečila zastavenie predvolebného násilia a slobodné a spravodlivé voľby v krajine na juhu Afriky.  List reagoval okrem iného na minulotýždňové vyjadrenie zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý povedal, že radšej „pôjde do vojny“, ako by mal uznať víťazstvo opozície vo voľbách. Reverend Kobia v tejto súvislosti zdôraznil, že „takýto postoj na strane prezidenta podkopáva spravodlivosť volieb a znevažuje zimbabwianskych voličov.“ Zároveň vyzval vládu Zimbabwe, aby zaistila slobodné a spravodlivé voľby a umožnila ich monitorovanie.

 

Zo zdrojov agentúr a tlačových správ organizácií  ENI, WCC, LWI, a WARC  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235

 

 

Ekuména vo svete 25/2008

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 18. júna 2008 o 19:20

 

Svetový Luteránsky zväz usporiadal konferenciu o evanjelickom učení o Cirkvi

Ženeva, 13. júna 2008 – LWI

Protestantské chápanie cirkvi bolo centrálnou témou medzinárodnej konferencie Svetového Luteránskeho zväzu, ktorá sa konala 12. – 16. júna v Ekumenickom Inštitúte Bossey, neďaleko Ženevy. Pripravilo ju Oddelenie pre Teológiu a Štúdium Svetového Luteránskeho zväzu (OTS SLZ). Ako oficiálnu tému konferencie zvolilo citát z Nicejského vierovyznania „Jedna, svätá, všeobecná a apoštolská Cirkev“ s podtitulom „úvahy o pochopení cirkvi v ekumenickej perspektíve“. Pozvanie prijali teologické kapacity z jedenástich krajín. 

Konferencia v Bossey zahájila nový študijný program OTS SLZ, v priebehu ktorého budú odborníci na ekleziológiu interpretovať citát z Nicejského kréda „Veríme v jednu svätú všeobecnú a apoštolskú Cirkev“ z perspektívy Evanjelickej luteránskej cirkvi a súčasnej protestantskej teológie a dajú jej novú sviežosť. Štúdium pomôže urobiť evanjelické učenie o cirkvi zrejmejším. Je „historickou povinnosťou Evanjelickej cirkvi objasniť ekleziologické dôsledky reformačnej teológie pre samých seba a pre ostatné cirkvi“, povedal pred stretnutím reverend Dr. Hans-Peter Grosshans, študijný tajomník pre teológiu SLZ. Reverend Grosshans ďalej prezradil, že ďalšie stretnutia v rámci študijného programu sa budú konať v Južnej Amerike, Ázii a Afrike.  Prvé stretnutie na pôde Európy sa zameralo na význam frázy z Nicejského vyznania v jej celistvosti pre protestantské cirkvi dneška.  Nasledujúce stretnutia budú v detailoch rozoberať význam jednotlivých znakov cirkvi – jednoty, svätosti, všeobecnosti a apoštolskosti pre dnešné protestantské cirkvi.

Účastníci stretnutia v Bossey prišli z Brazílie, Dánska, Etiópie, Fínska, Nemecka, Grécka, Malajzie, Mjanmarska, Švajčiarska, Spojených štátov Amerických a Zambie.

Okrem evanjelických odborníkov sa stretnutia zúčastnili aj predstavitelia pravoslávnych cirkví, Rímsko-katolíckej cirkvi, baptistov a reformovaných kresťanov. Podľa reverenda Hansa-Petra Grosshansa, evanjelické chápanie cirkvi sa nesmie usilovať potvrdzovať vlastnú identitu v protiklade k ostatným kresťanským vierovyznaniam, ale radšej v spolupráci s nimi. Dôraz musíme položiť na ekumenický dialóg. Zároveň musíme vziať do úvahy rozličné kontexty, v ktorých naše cirkvi žijú, a iba takto definovať čo je cirkev a definíciu premeniť na realitu. – povedal doktor Grosshans. 

Od podpísania Spoločného vyhlásenia k učeniu o ospravedlnení 31. októbra 1999 v Augsburgu v Nemecku predstaviteľmi Svetového Luteránskeho zväzu a Rímsko-katolíckej cirkvi, je „cirkev“ stále viac ústrednou témou ekumenických dialógov. Proces prijímania Spoločného vyhlásenia bolestne ale jasne ukázal, že hlavnou prekážkou k nášmu zjednoteniu sú rozchádzajúce sa chápania konceptu cirkvi. – povedal na záver pre agentúru LWI reverend doktor Hans-Peter Grosshans. Zdôraznil tým centrálny význam a aktuálnosť problematiky ekleziológie – učenia o cirkvi v evanjelickom kontexte, ktorým sa bude v najbližších rokoch zaoberať nový študijný proces Svetového Luteránskeho zväzu.

Medzinárodný kongres o ekumenickom teologickom vzdelávaní

9. júna 2008 – WCC

Ekumenické vzdelávanie teológov má veľký strategický význam pre kresťanstvo 21. storočia. – tak znie posolstvo 4. kongresu Svetovej konferencie združení teologických inštitúcií, ktorý sa konal od 31. mája do 7. júna v Grécku. Kongres potvrdil, že cirkvi, nadácie a univerzity by mali venovať väčšiu pozornosť napomáhaniu a financovaniu ekumenického teologického vzdelávania. Jeho súčasťou sú výmenné programy pedagógov a študentov medzi rôznymi krajinami a cirkvami. Ekumenické teologické vzdelávanie je rozhodujúcim pre posilnenie identity cirkví a súčasne ich otvorenosť pre ekumenický a medzináboženský dialóg – zdôraznili účastníci kongresu.
6-dňového zhromaždenia, ktorého témou bolo „Teologické vzdelávanie: radikálne prehodnotenie“, sa zúčastnilo 60 popredných odborníkov v oblasti teologického vzdelávania z 35 krajín severnej i južnej pologule.

Kanadské cirkvi privítali ospravedlnenie sa vlády domorodým obyvateľom

Toronto, 12. júna 2008 – ENI / Ženeva, 13. júna 2008 – LWI

Vedúci predstavitelia cirkví v Kanade ocenili verejné ospravedlnenie sa Kanadskej vlády pôvodným domorodým obyvateľom, ktorí boli v minulom storočí obeťou vládou presadzovanej politiky násilnej asimilácie. Od 70-tych rokov 19. storočia až po 70.-te roky minulého storočia vláda odnímala domorodým obyvateľom deti a násilne ich usadzovala v internátnych školách, z ktorých mnohé patrili kresťanským cirkvám. Minulý týždeň v stredu, 11. júna v Ottawe sa Kanadský premiér Stephen Harper domorodým obyvateľom verejne ospravedlnil. Arcibiskup Anglikánskej cirkvi Kanady Fred Hiltz, povedal, že bol dojatý ospravedlnením predsedu vlády. Reverend Ishmael Noko, generálny tajomník Svetového Luteránskeho zväzu označil ospravedlnenie za dôležitý znak ochoty vysporiadať sa s bolestným dedičstvom nespravodlivého zaobchádzania s domorodými obyvateľmi. „Poctivé preskúmanie minulých zranení je nevyhnutným krokom k vyliečeniu spomienok. Modlím sa, aby sa tieto ospravedlnenia stali začiatkom otvoreného procesu hlbokého zmierenia medzi pôvodnými a ne-domorodými obyvateľmi.“, povedal Noko. Súčasne sa poďakoval cirkvám v krajine za verejnú podporu vlády pri tomto oficiálnom ospravedlnení sa a vyzval ich, aby sa v tomto procese „otvorene a čestne vysporiadali s tým, za čo ony nesú zodpovednosť, aby sa mohli stať nástrojom uzdravenia a samy byť uzdravené“. Vo februári tohto roku sa za zlé zaobchádzanie s domordcami podobným spôsobom ospravedlnil i Austrálsky premiér Kevin Rudd.

Nová čínska tlačiareň vytlačí mesačne milión Biblií

Hong Kong, 11. júna 2008 – ENI

Spoločnosť Amity Printing v Nanjingu má od tohto mesiaca vybavenie, ktoré jej umožňuje vytlačiť mesačne milión Biblií. Spoločnosť momentálne pripravuje špeciálne dvojjazyčné vydanie Svätého Písma pre účastníkov Olympijských hier. „Nová fabrika pre tlač je míľnikom v službe cirkvi“ v sprostredkovávaní Biblie pre obyvateľov Číny, povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru ENI Qiu Zhonghui, riaditeľ tlačiarenskej spoločnosti. „Neslúžime iba potrebám Číny. Tlačíme Biblie pre mnoho ďalších krajín v množstve rozličných jazykov“, doplnil. Nová fabrika na tlač je v tejto službe Biblickej tlačiarenskej spoločnosti veľkou pomocou.

Austrálčania rozdelení kvôli financovaniu potratov

Melbourne, 6. júna 2008 – ENI

Austrálske agentúry humanitárnej pomoci napojené na náboženské spoločenstvá sú rozdelené v názore na posledné kroky vlády. Austrálska vláda prehodnocuje súčasný zákon, ktorý zakazuje financovanie potratov v rámci programov zahraničnej pomoci krajiny. Počas viac ako 12 posledných rokov Austrália nedovoľovala, aby sa finančné prostriedky na pomoc v rozvojových krajinách používali na uhrádzanie zákrokov umelého prerušenia tehotenstva. Podobný zákon platil aj v USA. Austrália a Spojené štáty boli údajne jedinými západnými krajinami, ktoré trvali na tomto zákaze.

Letničný kazateľ najväčšieho cirkevného zboru na svete odchádza do dôchodku

Tokyo, 12. júna 2008 – ENI

Letničný kazateľ reverend David Yonggi Cho, ktorý stál na čele údajne najväčšieho kresťanského cirkevného zboru na svete s 800 000 členmi, po 50 rokoch pastorskej a kazateľskej služby odišiel do dôchodku. Oznámil to člen rady starších cirkevného zboru v Soule v Južnej Kórei, kde reverend Cho slúžil. Letničný zbor v Soule patrí do pentekostálneho združenia Zhromaždenia Božie. Do budovy, v ktorej sa veriaci zboru stretávajú na modlitby, chvály a uctievanie, sa zmestí naraz 25 000 ľudí. Veriaci prichádzajú na bohoslužby často niekoľko hodín dopredu, aby si zaistili miesto.

V Európskom parlamente pokračujú semináre o Islame, kresťanstve a Európe

Brusel, 30. mája 2008 – CEC

29. mája sa v Európskom parlamente v Bruseli konal už druhý zo série seminárov s panelovou diskusiou o Islame, kresťanstve a Európe. Stretnutia spoločne pripravujú Konferencia Európskych cirkví, Rada (Katolíckych) biskupských konferencií Európskeho spoločenstva a Adenauerova nadácia. Ostatný seminár sa venoval otázke viditeľnosti náboženstiev na verejných priestranstvách v Európe, konkrétne budovaniu mešít v Európe, ale aj bohoslužobných priestorov iných náboženstiev a noseniu náboženských symbolov, vrátane oblečenia, na verejnosti. Seminára sa zúčastnilo okolo 100 ľudí, medzi nimi členovia Európskeho parlamentu a pracovníci ďalších inštitúcií Európskej únie. 

Poslanec Európskeho parlamentu Laszló Surjan z Maďarska v súvislosti s pokusmi o vylúčenie náboženských symbolov z verejného priestoru varoval pred „návratom veriacich v Európe do katakomb“, skúsenosť kresťanov východnej a strednej Európy počas 40 rokov komunistického režimu. Reverendka Berit Schelde Christensen z Evanjelickej Luteránskej cirkvi v Dánsku povedala, že budovanie priestorov pre bohoslužbu má podstatnú dôležitosť, lebo tieto miesta pozývajú občanov pri ich hľadaní zmyslu. „Je nevyhnutné rozpoznať duchovné hľadanie každej ľudskej bytosti“, potvrdila. Architekt Joël Privot, ktorý sa dlhodobo špecializuje na projektovanie mešít v Európskom kontexte, zdôraznil, že kľúčom k úspechu pri budovaní nového náboženského objektu je dialóg obyvateľov, miestnych autorít a náboženskej komunity. 

Organizátori série seminárov v Európskom parlamente pripravujú tieto stretnutia ako súčasť svojho príspevku k Európskemu roku medzikultúrneho dialógu, ktorý bol vyhlásený na tento rok.

Európski protestanti sú sklamaní z výsledkov referenda v Írsku

Viedeň/Bern, 14. júna 2008 – CPCE

Prezident Spoločenstva protestantských cirkví v Európe vyjadril obavy o budúcnosť Európskej únie po tom, ako v piatok 13. júna občania Írskej republiky odmietli v referende Lisabonskú zmluvu. Od roku 2001 sa tak ratifikácia európskej zmluvy už po druhýkrát stala obeťou referenda v členskom štáte Únie. „Írske „nie“ je vážnou skúškou pre Európsku Úniu“, povedal reverend Thomas Wipf. Zároveň vyzval k tomu, aby proces rozvoja Európskej únie pokračoval.  Protestantské cirkvi v Európe sa opakovane zapájali do diskusie o novej dohode Európskej únie s cieľom prispieť k rozvoju spoločenstva, ktoré by bolo postavené na skutočných hodnotách. Z pohľadu protestantských cirkví nová zmluva prináša lepší základ pre spolužitie ľudí a štátov v Európe. Nová Európska zmluva napríklad zaväzuje predstaviteľov Únie viesť „otvorený, transparentný a pravidelný dialóg“ s cirkvami a náboženskými spoločenstvami. Rozhodnutie Írov je preto podľa európskych protestantov poľutovaniahodné.

 

Zo zdrojov agentúr a tlačových správ organizácií  ENI, WCC, LWI, CEC a CPCE  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235


Ekuména vo svete 24/2008

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 11. júna 2008 o 19:20

 

Reformovaní kresťania majú nového tajomníka pre ekumenizmus

Ženeva, 2. júna 2008 – WARC

Holandský teológ a pastor Douwe Visser sa stal novým tajomníkom pre teológiu a ekumenické záležitosti Svetového Reformovaného zväzu. Do funkcie nastúpil 2. júna. „Je úplne jasné, že Douwe je človekom s teologickým nadaním, schopnosťami a skúsenosťami, akého Svetový reformovaný zväz teraz potrebuje. Veľmi sa tešíme z jeho vymenovania“, povedal reverend Setri Nyomi, generálny tajomník zväzu. Visser nahradil vo funkcii reverenda Odaira Pedrosa Mateusa, ktorý v máji minulého roku prijal miesto v Svetovej rade cirkví. Reverend Visser má 54 rokov a je pastorom Protestantskej cirkvi v Holandsku a bývalým prezidentom Reformovanej ekumenickej rady. Svetový reformovaný zväz a Reformovaná ekumenická rada schválili minulý rok zlúčenie, ku ktorému príde v roku 2010.

Nemeckí evanjelici vydali príručku o krste

6. mája 2008 – CPCE/EKD

Rada Nemeckej evanjelickej cirkvi zverejnila začiatkom mája v Berlíne novú „Príručku k pochopeniu a praxi krstu v Evanjelickej cirkvi“. Publikáciu, ktorá nadväzuje na Príručku k pochopeniu a praxi Večere Pánovej z roku 2003 predstavil predsedajúci biskup Dr. Wolfgang Huber. Cieľom príručky bolo nanovo vypracovať a ponúknuť teologický obsah krstu. Krst je vstupnou bránou do spoločenstva kresťanov, zdôrazňuje príručka. Toto spoločenstvo je vždy väčšie ako prítomný cirkevný zbor. Krst zakladá korene hlbšie ako je momentálna vlastná viera a dáva vzrásť nádeji, ktorá siaha omnoho ďalej ako obraz vlastnej budúcnosti, ktorý si krstený so sebou prináša. „Ak je krst vstupnou bránou do kresťanského spoločenstva, potom je Večera Pánova domovským prístavom viery“ – toto vyjadrenie neodlučiteľne spája novú príručku s predchádzajúcou o Večeri Pánovej z roku 2003.  Nemecká evanjelická cirkev plánuje v budúcnosti vydať ešte Príručku k pochopeniu a praxi Služieb Božích.

Mnohí kresťania z rôznych cirkví považujú krst za „sviatosť jednoty“. Minulý rok v apríli v Magdeburgu slávnostne podpísalo 11 cirkví Nemecka vzájomné uznávanie krstu. Medzi prítomnými cirkvami boli zastúpené protestantské, pravoslávne a Rímsko-katolícka cirkev. Jasné Evanjelické predstavenie pochopenia krstu v novej príručke je teda príspevkom, ktorý chce obohatiť aj ostatné kresťanské spoločenstvá.

Baptisti vystavajú krstné centrum na brehu Jordánu

4. júna 2008 – BWA

Vláda štátu Jordán vymedzila pozemok, ktorý bude patriť Svetovej Aliancii Baptistov. Nachádza sa neďaleko miesta známeho ako Betánia za Jordánom, kde podľa tradície Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša. Jordánsky kráľ Abdullah II. bin Al Hussein prvýkrát predložil túto ponuku Svetovej baptistickej aliancii v septembri minulého roku. Počas svojej návštevy 26. mája tohto roku sa prezident Baptistickej Aliancie David Coffey definitívne dohodol s Jordánskym princom Ghazi Bin Mohammedom, že Aliancia príjme ponuku. Na pozemku postavia baptisti Krstné centrum. Plánujú ho otvoriť a posvätiť na jar roku 2009. „Viem, že miesto budú navštevovať mnohí baptisti a evanjelikálni kresťania. Prídu sem ako pútnici a niektorí sa rozhodnú vyznať svoju vieru v Ježiša Krista a dať sa pokrstiť“, povedal David Coffey. Krstné centrum bude postavené na brehu rieky Jordán.

Medzinárodná cirkevná akcia za mier vo Svätej zemi

Ženeva, 4. júna 2008 – WCC

4. – 10. júna 2008 sa pod záštitou Svetovej rady cirkví konala na rôznych miestach po celom svete „Medzinárodná cirkevná akcia za mier v Palestíne a Izraeli“. Do iniciatívy sa zapojili cirkvi z krajín z 5 kontinentov vrátane medzinárodných organizácií Pax Christi a World Vision International. V Jeruzaleme začala týždňová iniciatíva slávnostnými ekumenickými Službami Božími s účasťou zástupcov mnohých cirkví. Veriaci ďakovali za „každú cirkev a farnosť vo svete, ktorá sa dnes s nimi modlí za mier“. Protestantské, katolícke a pravoslávne farnosti a cirkevné zbory v desiatkach krajín sa počas celého týždňa pridali k modlitbám za zem, „ktorá veľmi potrebuje mier“. Na svojich stretnutiach používali modlitbu, ktorú zostavili hlavy cirkví v Jeruzaleme. Modlitba prosí o politických vodcov, ktorí by „mali dostatok odvahy na to, aby podpísali dohodu, ktorá by ukončila okupáciu a priniesla slobodu Palestínčanom a bezpečnosť Izraelčanom a oslobodila všetkých od strachu.“ 

Počas celého týždňa i pred jeho začatím posielali veriaci a cirkevné spoločenstvá svoje modlitby za Svätú Zem do Betlehema. Modlitby a priania, ktoré boli prejavom solidarity a vedomia vzájomnej prepojenosti, prečítali počas týždňa na zhromaždeniach a bohoslužbách, či v školách na rôznych miestach krajiny. Modlitby, správy, a odkazy od veriacich z celého sveta pripomenuli Palestínčanom, odtrhnutým jedni od druhých a od vonkajšieho sveta, že na nich bratia a sestry vo viere nezabudli.  Okrem modlitieb bolo cieľom Medzinárodnej cirkevnej akcie za mier v Palestíne a Izraeli zvýšiť informovanosť o situácii v Izraeli a Palestíne a apelovať na politických predstaviteľov, aby sa angažovali za mier v oblasti, ktorá je už 60 rokov rozdelená a zmietaná konfliktmi a nepokojom.

Cirkvi vyzývajú politikov: nasýťte hladných

Rím, 5. júna 2008 – WCC/ENI

3. až 5. júna sa v Ríme konal medzinárodný summit Organizácie spojených národov o svetovej potravinovej kríze, výžive a potravinovej bezpečnosti. Posolstvo cirkví vysokým politickým predstaviteľom bolo jednoznačné: nasýťte hladných, dajte jesť tým, ktorí umierajú od hladu. „Svetoví lídri musia počuť prosbu „chlieb náš každodenný daj nám dnes“, vyslovili sa predstavitelia cirkví z celého sveta. „Modlitba Pánova zdôrazňuje, že dostatok jedla pre každého je a vždy bolo v centre kresťanskej idey sveta, v ktorom vládne spravodlivosť a milosrdenstvo. Ak sa má stať Božia vôľa, nikto nesmie ostať hladný“, doplnila Sushant Agrawal, riaditeľka cirkevnej organizácie sociálnej pomoci v Indii.  Viac ako 850 miliónov ľudí v dnešnom svete trpí hladom. Súčasná kríza spôsobená raketovým nárastom cien potravín pridá k tomuto číslu ďalších 100 miliónov.  Generálny tajomník Svetovej rady cirkví povedal vo vyhlásení pri príležitosti summitu: „Ľudské konanie motivované nenásytnosťou priviedlo na svet chudobu, hlad a klimatickú zmenu. Ľudstvo musí prijať výzvu prekonať svoju nenásytnosť.“ Reverend Kobia ďalej dodal, že „škandál hladu vyžaduje okamžitú pozornosť cirkví“ a vyzval cirkvi postaviť sa proti produkcii biopalív na úkor životného prostredia a produkcie jedla.

Austrálska cirkev vetuje investície Coca-Coly

Melbourne, Austrália, 30. mája – ENI

Relatívne malá investičná spoločnosť protestantskej cirkvi v Austrálii získala väčšinu podielu v Austrálskej pobočke slávnej firmy produkujúcej nealkoholický nápoj Coca-Cola. Spoločnosť môže takto ovplyvňovať produkciu firmy a zamedzovať investície do výrobkov na základe etických kritérií. Manažment investičnej spoločnosti Zjednocujúcej sa cirkvi Austrálie (Uniting Church of Australia) už takto zamedzil plánom firmy vyrábajúcej perlivé nápoje prejsť k produkcii a predaju tvrdého alkoholu v obrovskom množstve.

Príhovor kresťanského vodcu na zhromaždení hinduistických duchovných o AIDS

Bangalore, India, 2. júna 2008 – ENI

Generálny tajomník Ázijskej kresťanskej konferencie povedal Hinduistickým náboženským vodcom, ktorí sa stretli, aby hovorili o probléme AIDS a HIV, že táto pandémia je výzvou pre náboženské skupiny, aby vyjadrili svoju vieru v praktických činoch. „AIDS neprestáva byť kritickým testom našej náboženskej viery a jej praktizovania“, povedal Prawate Khid-arn, vedúci Ázijskej medzináboženskej siete venujúcej sa AIDS, ktorý je zároveň generálnym tajomníkom Ázijskej kresťanskej konferencie. Prawate predniesol svoju reč 1. júna na otváracom zasadnutí stretnutia s názvom „Viera v akcii“, ktoré sa konalo v Bangalore. Stretnutie bolo najväčším zhromaždením Hinduistických náboženských vodcov v doterajšej histórii, ktoré sa zaoberalo problematikou AIDS a HIV.

Vodcovia cirkví v Burundi oslavujú zastavenie bojov

Nairobi, 6. júna 2008 – ENI/Bujumbura, 30.januára – 5. februára 2008 – WCC

Vodcovia cirkví v Burundi s radosťou uvítali podpísanie dohody medzi vládnymi predstaviteľmi a rebelskou skupinou „Palipehutu – Sily národného oslobodenia“, z kmeňa Hutu, o zastavení bojov. Dohoda ukončila vojnu, ktorá v tejto malej krajine pod rovníkom na východe Afriky trvala vyše desať rokov. „Sme veľmi optimistickí, že teraz bude v Burundi mier“, povedal v Nairobi pre agentúru ENI metodistický biskup Noe Nzeyimana, ktorý je generálnym tajomníkom Národnej rady cirkví Burundi. 

Od roku 1962, kedy sa Burundi stalo nezávislým, krajinu periodicky zmietajú vlny násilia a etnických konfliktov medzi kmeňmi Hutu a Tutsi. V roku 2001 sedemnásť politických strán v krajine podpísalo mierový pakt, rebelské skupiny však zmluvu odmietli. Palipehutu sú poslednou skupinou, ktorá sa doteraz bránila zmiereniu. V roku 2005 boli v krajine slobodné demokratické voľby, ktoré priniesli nádej. Minulý rok (2007) však násilie znovu prepuklo. Počas tohto roku sa v krajine šesťkrát zmenila vláda. 

28. – 31. januára 2008 navštívila Burundi medzinárodná ekumenická delegácia Svetovej rady cirkví a Celoafrickej konferencie cirkví. Delegácia prišla na pozvanie Národnej rady cirkví Burundi v rámci projektu „Živé listy“, ktorý zastrešuje Svetová rada cirkví. Na čele delegácie bol bývalý prezident Mozambiku Joaquim Chissano. S cirkevnými i politickými predstaviteľmi Burundi sa podelil o svoje bohaté skúsenosti úspešného odzbrojovacieho programu v Mozambiku. 

Burundský metodistický biskup Nzeyimana počas návštevy medzinárodnej ekumenickej delegácie povedal, že keby sa podarilo priviesť rebelské Sily národného oslobodenia za rokovací stôl s vládou Burundi „a podpísať dohodu o zastavení bojov, prinieslo by to mier v Burundi.“ Jeho slová sa minulý týždeň naplnili.

 

Zo zdrojov agentúr a tlačových správ organizácií  ENI, WCC, BWA, WARC, CPCE a EKD  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235


Ekuména vo svete 23/2008

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 4. júna 2008 o 19:20

 

Konal sa piaty svetový kongres letničných Zhromaždení Božích

Lisabon/Bratislava, 2. júna 2008 – ACS

V dňoch 23.- 25. mája 2008 sa v Lisabone v Portugalsku konal 5. svetový kongres letničných Zhromaždení Božích (Assemblies of God). Hlavnými rečníkmi kongresu boli Antonio Goncalves z Portugalska, a doterajší superintendent Zhromaždení Božích v USA Thomas Trask. Zhromaždeniu sa prihovoril aj David Mohan, pastor štyridsaťtisícového zboru z Indie, a Lazarus M. Chakwera z Malawi, ktorý hovoril o potrebe obnovenia moci Kristovho kríža. A. Goncalves hovoril o vodcoch 21.storočia. Brat Thomas Trask svedčil o mocnom vyliatí Ducha Svätého po celom svete vo všetkých denomináciách. S radosťou oznámil, že od posledného kongresu narástla cirkev v Zhromaždeniach Božích z 50 na 61 miliónov veriacich. Zhromaždenie oslovili i Lizandro Bojorques z El Salvadoru, Peter Sleebos z Holandska, Juan Carlos Escobar zo Španielska a Peter Kuzmic z Chorvátska.  

Nádhernú atmosféru uctievania pripravili pre asi 6 tisíc prítomných domáci 150-členný spevokol, svetoznámy worshipový spevák Ron Kenoly, a André Valadao, pomazaný spevák z Brazílie. Témou kongresu bolo “Vezmi výzvu” a rezonovala po celý čas konferencie.  Zo Slovenska sa stretnutia zúčastnil biskup Apoštolskej cirkvi na Slovensku Ján Lacho s manželkou.  Nasledujúci svetový kongres letničných cirkví Zhromaždenia Božie sa bude konať v roku 2011 v Indii.

Austrálski anglikáni vysvätili prvé dve ženy za biskupky

Canberra, 26. mája 2008 – ENI

Po niekoľkých desaťročiach diskusií austrálski anglikáni v priebehu 10 dní uviedli do úradu biskupa dve ženy. 22. mája bola vysvätená za prvú biskupku Anglikánskej cirkvi v Austrálii arcidiakonka západnej Austrálie Kay Goldsworthy. 1. júna v Melbourne, najväčšom meste na juhovýchode kontinentu, nasledovalo vysvätenie kanoničky Barbary Darling. Zástancovia rozhodnutia vysväcovať ženy za biskupky označili udalosti za prelomové smerom k rovnosti žien a mužov v cirkvi. Odporcovia myšlienky však varovali, že to ďalej prehĺbi vnútorné rozdelenie v rámci Anglikánskej cirkvi v Austrálii.

Autority v Zimbabwe bránia veriacim zhromažďovať sa k bohoslužbám

Harare/Canterbury, máj 2008 – ENI

Od začiatku mája s blížiacim sa rozhodujúcim stretnutím v novom kole volieb na post prezidenta sa v Zimbabwe stupňuje násilie. Cirkvi a cirkevné nemocnice sú cieľom útokov podporovateľov prezidenta Roberta Mugabeho, ktorí chcú zaistiť, aby ich krajania nevolili proti v súčasnosti stále vládnucej strane. Polícia, odvolávajúc sa na bezpečnostné zákony, zakázala vo viacerých častiach krajiny modlitebné stretnutia na otvorených priestranstvách. Ekumenické združenie cirkví v Zimbabwe varovalo, že autority v tejto juhoafrickej krajine porušujú slobodu náboženského prejavu a uctievania.

„Povedali nám, že sa viac nesmieme stretávať k modlitbám mimo areálu patriacemu cirkvi“, povedal 20. mája pre agentúru ENI pastor Useni Sibanda, hovorca združenia „Cirkvi v Bulawayo“. Polícia však na mnohých miestach bráni veriacim vstúpiť i do Božieho chrámu, keď sa zhromažďujú k nedeľným bohoslužbám. Anglikánsky biskup diecézy Harare Sebastian Bakare povedal, že cirkev „je šokovaná a vydesená z toho, ako polícia opakovanie narušuje nedeľné bohoslužby.“ „Napadli a brutálne zbili mnohých našich veriacich“, povedal 22. mája biskup Bakare. 

Metodistická cirkev Zimbabwe takisto odsúdila rastúce násilie po predchádzajúcom kole volieb, ktorého obete na životoch už presahujú 50 ľudí. Polícia na predmestí Harare v časti Borrowdale bránila veriacim vo vstupe do Kostola Krista, napriek tomu, že mali súdne povolenie modliť sa na tomto mieste. Nahnevané ženy preborili plot, aby sa mohli dostať dnu. Polícia zajala všetkých vyše 80 žien spolu s miestnym pastorom.   

29. mája vo vyhlásení z Lambetského paláca, sídla najvyššieho predstaviteľa svetového Anglikánskeho spoločenstva, Rowan Williams, arcibiskup Canterbury a arcibiskup Kapského Mesta Thabo Makgoba, naliehali na bezpečnostnú radu OSN a vedúcich politických predstaviteľov Juhoafrického rozvojového spoločenstva, aby podnikli okamžité kroky na obranu práv kresťanských veriacich v Zimbabwe. Rowan Williams vo vyhlásení oznámil, že o zhoršujúcej sa situácii v Zimbabwe už informovali generálneho tajomníka Organizácie spojených národov Ban Ki-moona.

Židovskí vodcovia vítajú pozvanie Saudsko-arabského kráľa k medzináboženskému dialógu

Oxford, Ohio, 28. mája 2008 – ENI

Vodcovia Svetového Židovského kongresu podporili výzvu Saudsko-arabského kráľa Abdulla bin Abdul Aziza, ktorá navrhuje zintenzívniť dialóg medzi židmi, kresťanmi a moslimami so zámerom posilniť spoločné hodnoty v rámci troch Abrahámovských náboženstiev. „Je povinnosťou všetkých náboženstiev obnoviť úctu k ľudstvu“, povedali predstavitelia Svetového Židovského kongresu vo vyhlásení 27. mája. „Takáto iniciatíva je prejavom optimizmu, že dialóg, na ktorom sa zúčastňujú zástupcovia rozličných náboženstiev, môže pomôcť ľudom na svete v zložitých obdobiach. Rozhovory môžu pomôcť nájsť cesty ako pristupovať ku kríze etických hodnôt, ktorej čelia naše spoločnosti.“, povedali židovskí vodcovia.

Svetový Židovský kongres je medzinárodná organizácia zastupujúca židovské komunity vo viac ako 80 krajinách sveta.

Moslimský televízny kanál v Británii spúšťa medzináboženskú súťažnú show

Londýn, 28. mája 2008 – ENI

Britský moslimský televízny kanál bude od polovice júna vysielať zo štúdia v Londýne medzináboženskú televíznu súťaž. V show, prvej svojho druhu v Británii, si zmerajú sily tímy budhistických, kresťanských, hinduistických, moslimských a sikhských súťažiacich. Odmenou budú finančné ceny. Producent show prezradil, že v každej súťaži budú dva tímy po štyroch hráčoch odpovedať čo najrýchlejšie na kvízové otázky s niekoľkými možnými odpoveďami. Súťaž otestuje ako ich všeobecné znalosti tak i náboženské vedomosti. Reláciu, ktorá sa bude vysielať s týždennou frekvenciou, bude moderovať moslimský komik Jeff Mirza. Jedno z kôl súťaže ponesie názov „domov alebo von“. V tomto kole budú môcť súťažiaci získať prémiové body, ak správne zodpovedia na otázky o svojej vlastnej viere alebo o viere svojho súpera.

Americkí veriaci šiestich náboženstiev sa v Svätej Zemi učili spolupracovať a viesť medzináboženský dialóg

Jeruzalem, 29. mája 2008 – ENI

Skupina veriacich šiestich náboženstiev zo Spojených štátov Amerických navštívila spoločne Izrael a Palestínu. Na územiach Svätej Zeme strávili 13 dní usilujúc sa o vedenie medzináboženského dialógu. 14 študenti a piati duchovní z Náboženskej rady Duke Univerzity v Durhame v Americkom štáte Južná Karolína hovoria, že sa veľa naučili z tejto spoločnej spolupráce. Delegácia, ktorá navštívila Svätú Zem 5. až 18. mája, bola na ich univerzite prvá svojho druhu. Medzi účastníkmi boli veriaci Bahájskej viery, budhisti, kresťania, hinduisti, židia a moslimovia.

Cirkvi aplaudujú iniciatíve zakázať trieštivé výbušniny

Ženeva, 29. mája 2008 – WCC

„Cirkvi na celom svete veľmi povzbudila skutočnosť, že 110 svetových vlád sa dokázalo dohodnúť na tom, ako zakázať trieštivú muníciu. Zákaz kazetových bômb zachráni v budúcnosti životy.“, povedal 28.mája generálny tajomník Svetovej rady cirkví, reverend Samuel Kobia v reakcii na zmluvu, ktorú v ten deň schválili politickí predstavitelia na Konferencii v Dubline. Cirkvi vyjadrili nádej, že ku konečnému podpísaniu dohody v Osle neskôr tento rok sa pridá ešte viac štátov. Očakávania smerujú najmä k „mocným vládam, ktoré neboli za vyjednávacím stolom“. „V knihe proroka Izaiáša nachádzame biblické zasľúbenie, že ľudia „sa už nebudú učiť vojne“. Zákaz trieštivých bômb by bol skvelým príkladom odúčania sa jedného typu vedenia vojny v dnešnej dobe.“, doplnil v reakcii reverend Kobia.

Hosťom stretnutia Prezídia Konferencie európskych cirkví bol viceprezident Európskeho parlamentu

Brusel, 16. mája 2008 – CEC

13. až 16. mája sa v Belgicku v Bruseli stretlo Prezídium Konferencie európskych cirkví. Prezídium, ktoré sa skladá z desiatich členov pod vedením prezidenta Konferencie reverenda Jeana-Arnolda de Clermont, zhodnotilo aktivity ekumenického spoločenstva, venovalo sa pokračujúcemu procesu reštrukturalizácie organizácie a prípravám blížiaceho sa 13. Valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční na budúci rok v lete (15. – 21. júla) v Lyone vo Francúzsku. Prezident de Clermont zdôraznil, že nastávajúce Valné zhromaždenie bude „moderným zhromaždením, ktoré poskytne príležitosť zapojiť sa do procesu ako v prípravnej fáze tak i počas jeho konania“. Zhromaždenie bude príležitosťou osláviť 50.výročie existencie Konferencie európskych cirkví. 

Zasadnutie prezídia sa 14. mája venovalo špeciálne vzťahom cirkví a náboženských spoločenstiev s Európskymi inštitúciami. Hosťom stretnutia bol viceprezident Európskeho parlamentu zodpovedný za vzťahy s cirkvami a náboženskými spoločenstvami Mario Mauro. Panelová diskusia sa zaoberala predovšetkým možnými spôsobmi implementácie článku 17 Lisabonskej zmluvy, ktorý predpokladá „otvorený, transparentný a pravidelný dialóg medzi Európskou Úniou a náboženskými spoločenstvami“.

Viceprezident parlamentu Mauro povedal, že hoci stojí na strane „jasného rozdelenia úloh cirkví a štátu“, je presvedčený, „že cirkvi môžu významne prispieť k verejnej diskusii a k formovaniu Európskej Únie postavenej na hodnotách“. 

Prezídium Konferencie európskych cirkví takisto vyzvalo k modlitbám a iniciatíve za pokoj a zmierenie v Libanone v súvislosti s najnovšími tragickými udalosťami v Bejrúte.

Konferencia európskych cirkví je spoločenstvo 120 pravoslávnych, protestantských, anglikánskych a starokatolíckych cirkví zo všetkých krajín Európy a 40 pridružených organizácií. Založená bola v roku 1959. Kancelárie ústredia sa nachádzajú v Ženeve, Bruseli a Štrasburgu.

 

Zo zdrojov agentúr a tlačových správ organizácií  ENI, WCC, CEC a ACS  vybrala a zostavila:

Eva Guldanová,

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,

Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235

 

  

späť na hlavnú stránku    home  Home English    home     EN                                                                                             hore

 
.::.   .::.
 .::. ( © 2007 ERCSR